Den ve 30 vteřinách: Čechy odsoudil turecký soud k 6 letům vězení a počet zabitých ruských vojáků v Sýrii stoupá

Info.cz, abe

Turecký soud rozhodl o osudu dvou Čechů zadržených kvůli údajnému terorismu. Oba si odpykají šestileté tresty. V Sýrii dramaticky stoupá počet zabitých ruských vojáků. Velitelé ale rodinám doporučují, aby o svých zabitých příbuzných nemluvily. A britský princ Philip se dnes oficiálně stáhne z veřejného života. Co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Soud s dvojicí Čechů v Turecku: Za podporu terorismu mají jít na 6 let do vězení

Turecký soud potrestal Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadržené loni v listopadu na turecké hranici. Udělil jim shodně šest let a tři měsíce vězení. Dvojice byla souzena na základě obvinění z členství v kurdských milicích YPG, které bojují v Sýrii a jež Ankara řadí k teroristickým organizacím. Češi ale tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Verdikt není pravomocný, advokát Čechů podá odvolání. Dvojice Čechů se soudu neúčastnila osobně, verdikt si vyslechli prostřednictvím videokonference. Advokát dvojice odmítl obžalobu v celém rozsahu a uvedl, že se proti rozsudku odvolá. Dvojice Čechů podle něj nebyla bojovníky. Obžaloba staví na tom, že vystupovali jako humanitární pracovníci, kteří mířili do Iráku. Všelichová i Farkas se nicméně v minulosti nijak netajili náklonností ke Kurdům, kteří na severu Sýrie vedou ozbrojený boj.

Muslimové nás chtějí zničit, radikálních je jich čím dál víc, evropské elity nás pohřbívají, říká Kuras

Počet Rusů, kteří padli v Sýrii, dramaticky stoupl. Kreml to před volbami tají

Angažovanost Ruska na syrských bojištích, kde Kreml pomáhá silám Bašára Asada, v posledních měsících v porovnání s loňskem výrazně posílila. Naznačují to počty Rusů, kteří v Sýrii od začátku roku padli. Zatímco ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v zemi zmítané válkou letos zemřelo deset ruských vojáků, agentura Reuters uvádí nejmíň 40 mrtvých, což je podle ní ještě opatrný odhad. Novináři se opírají o zprávy od rodin a přátel zemřelých. Jde tak o skokových nárůst oproti 36 Rusům, kteří v Sýrii položili život v předešlých 15 měsících. Před prezidentskými volbami, které zřejmě opět ovládne Vladimir Putin, se každopádně jedná o citlivé téma, o kterém se vládci Ruska nechce mluvit. Skutečný počet ruských obětí přitom může být ještě výrazně vyšší. Ruští velitelé totiž vyzývají blízké zemřelých, aby smrt příbuzného drželi v tajnosti.

Princ Philip, manžel královny Alžběty II., odchází do důchodu. Je mu 96 let

Šestadevadesátiletý britský princ Philip se naposledy před oznámeným odchodem na odpočinek objevil na oficiální veřejné akci. Jako velkoadmirál královského námořnictva se manžel královny Alžběty II. zúčastnil vojenské přehlídky. Jak uvedla agentura AP, ze své veřejné role odchází posledním 22 219. veřejným vystoupením. Dodnes přednesl 5 496 projevů, napsal 14 knih a absolvoval 637 zahraničních návštěv. Philip se do historie zapsal jako muž, který se nezdráhal říct naplno svůj názor a dojmy, možná z části díky své armádní minulosti. Uměl si udělat srandu i ze sebe, ovšem jinak byl často za hranou a neomaleně boural snad všechna myslitelná tabu dneška.

Zničující pohled mezi dívky, které sloužily IS jako stroje na sex. Zajetí je zcela zlomilo

Rekordní přestup: Paris St. Germain může Barceloně za Neymara zaplatit až 6 miliard Kč

Přestup všech fotbalových přestupů je o pořádný kus blíž. Barcelona totiž dala oficiální povolení Brazilci Neymarovi, aby „řešil svoji budoucnost“. V praxi to znamená, že vyráží jednat o přestupu do PSG, které by za něho mělo zaplatit neuvěřitelných 222 milionů eur (5,77 miliard korun). Pětadvacetiletý Brazilec už ve středu oznámil na tréninku svým spoluhráčům, že chce z Barcelony odejít. Útočník má ve smlouvě s Barcelonou výstupní klauzuli na 222 milionů eur a bohatí šejkové z PSG ji evidentně chtějí zaplatit. Neymar se tak stane bezkonkurenčně nejdražším fotbalistou v historii.

Italští vojáci míří do libyjských vod, budou tam bojovat proti pašerákům migrantů

Italský parlament schválil vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům migrantů. Italské ministerstvo obrany vzápětí informovalo, že loď Comandante Borsini po obdržení souhlasu vplula do libyjských teritoriálních vod a míří k přístavu v hlavním městě Tripolisu. Senát později hlasoval v poměru 191 pro a 47 proti návrhu. Vyslání zásobovací lodi a hlídkového plavidla schválili minulý týden zástupci vlády po žádosti Tripolisu. Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová v úterý ujistila, že nejde o žádný zásah do svrchovanosti Libye. Italští vojáci podle ní budou moci použít sílu pouze v případě, že budou sami napadeni.

Tristní vysvědčení: Šest z deseti lidí se na úřadech setkalo s arogancí, někteří opakovaně

V třinecké části Guty shořel kostel z 16. století, škoda půjde do desítek milionů

V třinecké části Guty v noci na dnešek shořel dřevěný kostel z 16. století. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů. Hasiči dostali zprávu o požáru kostela Božího těla v Gutech dnes krátce po půlnoci. Při příjezdu hasičů na místo byl už kostel v plamenech. Při požáru nebyl nikdo zraněný. Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun.

SDÍLET
sinfin.digital