Den ve 30 vteřinách: Češi už znají termín prezidentských voleb, objevila se další nahrávka Babiše

Info.cz, abe

Předseda Senátu Milan Štěch oznámil, že prezidentské volby se budou konat 12. a 13. ledna 2018. Kandidáti se mohou hlásit do 7. listopadu. Objevila se další tajná nahrávka Andreje Babiše. Tvrdí na ní, že posílá peníze ODS. V účetnictví strany ale nejsou. A co dalšího se dnes dělo v Česku a ve světě?

Češi budou volit prezidenta 12. a 13. ledna 2018

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Termín dnes stanovil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). O znovuzvolení se uchází Miloš Zeman, mohl by mít až dvě desítky vyzyvatelů. Zájemci o křeslo hlavy státu se budou muset oficiálně přihlásit do 7. listopadu. Patřit mezi ně budou bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Stejně jako Zeman už ohlásili, že disponují více než 50 000 podpisy nutnými pro občanskou nominaci.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 12. a 13. ledna. Utká se až 20 kandidátů

Andrej Babiš na tajné nahrávce říká, že posílal peníze ODS. V jejím účetnictví ale nejsou

Atmosféra před nadcházejícími parlamentními volbami začíná povážlivě houstnout. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ve středu objevil na nové tajné nahrávce z roku 2012. Na ní tvrdí, že posílal finance Občanské demokratické straně (ODS). Ty jsou však podle výročních zpráv i současného vedení strany nedohledatelné. „Nebudu nic komentovat, s dnešní technikou je možné cokoliv,“ odmítá vnést do nahrávky světlo Babiš. Tajnou nahrávku, která vznikla před pěti lety, pro Radiožurnál potvrdil jeden z účastníků tehdejší schůzky – podnikatel Filip Rajchart.

Posílal jsem ODS peníze, tvrdí Babiš na nové nahrávce. Bál se, že socialisté zvednou daně

OKD za půl roku vydělala přes dvě miliardy. Věřitelé budou rozhodovat o reorganizaci

Zisk černouhelné společnosti OKD činil v letošním prvním pololetí 2,28 miliardy korun, uvedl insolvenční správce firmy Lee Louda. Těžební společnost OKD je od loňského května v úpadku, ve čtvrtek se bude konat schůze věřitelů, na níž se má schvalovat reorganizační plán firmy. Louda ve zprávě dále uvedl, že společnost je schopná další existence a aktuálně disponuje dostatkem hotovosti pro další provoz podniku. Zopakoval, že reorganizace firmy je pro řešení úpadku OKD zjevně výhodnější než konkurz. Disponibilní hotovost OKD činila ke konci června 2,37 miliardy korun, kladné celkové cash flow má společnost od února. Ztráta minulých let ale ke konci pololetí dosáhla na téměř 18 miliard korun.

Těžební společnost OKD za půl roku vydělala přes dvě miliardy. O své reorganizaci rozhodne ve čtvrtek

Český občan se ve Finsku přiznal k vraždě

Šestatřicetiletý český občan, který byl loni v prosinci obviněn před finským soudem z vraždy své šestadvacetileté britské přítelkyně, se k usmrcení ženy přiznal. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na soudní jednání, které se konalo dnes v japonském městě Rovaniemi. Právník Čecha, který je od konce loňského roku ve finské cele, před soudem uvedl, že jeho klient v minulosti sloužil v české armádě ve válce v Kosovu a v Afghánistánu. Kvůli tomu prý trpí duševními problémy.

Český válečný veterán se ve Finsku přiznal k vraždě přítelkyně. Údajně vraždil kvůli duševním problémům

Hongkong zasáhl extrémně silný tajfun Hato

Nejméně tři mrtvé a 84 zraněných si vyžádal mohutný tajfun Hato, který dnes zasáhl Hongkong, Macao a okolní oblasti. V Hongkongu bylo zrušeno na 450 letů a uzavřeny byly také školy, vládní úřady, obchody a burza. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování. V Macau zahynuli v důsledku řádění živlu tři lidé, další dva se pohřešují. Tajfun také způsobil na území Macaa přerušení dodávek elektřiny, kterým byla postižena i místní kasina a nemocnice.

Hongkong a Macao zasáhl silný tajfun. Tři lidé zemřeli, 84 bylo zraněno

Pohřešovaná švédská novinářka byla zavražděna. Policisté našli její zohavené tělo

Zohavené tělo, které bylo v úterý nalezeno na pobřeží Kodaně, patří hledané švédské novinářce Kim Wallové. Oznámila to dnes dánská policie. Ze smrti novinářky je podezřelý dánský majitel amatérsky postavené ponorky Peter Madsen, který již vyšetřovatelům přiznal, že Wallová zemřela na palubě ponorky. Madsen ale tvrdí, že se tak stalo při nehodě a že tělo následně pohřbil v moři. „DNA odebraná z těla se shoduje s DNA Kim Wallové,“ sdělila policie na twitteru. Již v úterý policie uvedla, že od těla byly úmyslně odděleny ruce, nohy a hlava, informoval server The Local. Tělo našel na pláži na kodaňském ostrově Amager cyklista.

SDÍLET
sinfin.digital