Den ve 30 vteřinách: Drahoš nemá voliče neúspěšných kandidátů ve 2. kole jisté, vláda schválila demisi

ČTK, vkr

Poslanec Zdeněk Ondráček do čela sněmovní komise, která by kontrolovala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), opět neprošel. Ke zvolení v Poslanecké sněmovně totiž bývalý příslušník Veřejné bezpečnosti potřeboval získat 94 hlasů, získal jich však jen 83. Vláda premiéra Andreje Babiše mezitím schválila svou demisi poté, co v úterý nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Co dalšího se dnes děje v Česku i za jeho hranicemi? 

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček ani napodruhé neprošel do čela komise pro GIBS

Poslanec Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Sněmovna ho v dnešním opakovaném druhém kole volby předsedou nezvolila, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník. Uskuteční se tak nová volba, do které budou kluby moci navrhovat nové kandidáty. Ondráček potřeboval ke zvolení 94 hlasů, dostal jich ale jen 83. Ondráčkova nominace do čela komise budila spory kvůli jeho působení za socialismu. Dnešní volba se konala v době výročí takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, při němž jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti kritikům tehdejšího režimu právě i Ondráček.

"Mlátička" Ondráček do čela kontrolní komise GIBS zase neprošel

Babišova vláda schválila svou demisi poté, co v úterý nezískala důvěru Sněmovny

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dnes schválila svou demisi. V úterý totiž nezískala důvěru Sněmovny, mandát nicméně bude vykonávat až do jmenování nového kabinetu. Andrej Babiš novinářům řekl, že prezidenta Miloše Zemana požádal o termín, kdy mu demisi oficiálně předá. Očekává se, že Zeman Babiše pověří skládáním nového kabinetu, jednání s parlamentními stranami by měla začít dnes. Zeman avizoval, že Babiše tentokrát premiérem jmenuje, až získá podporu většiny Sněmovny a dá vyjednávacím stranám více času na domluvu.

Babišův kabinet podá demisi, přesný termín má stanovit prezident Zeman

Policie zasahovala v advokátní kanceláři Rittigových právníků, jde o krácení daně

V právní kanceláři MSB Legal podle informací INFO.CZ zasahuje policie. Potvrzuje to vyjádření Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle něj jde o krácení daně z příjmu o více jak 38 milionů korun v případě kyperské společnosti. Trestní stíhání se týká dvou osob. Právníci z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) figurují mimo jiné v některých kauzách lobbisty Iva Rittiga.

U Rittigových advokátů z MSB Legal zasahuje policie, jde o krácení daně

Soud zprostil exšéfku ERÚ Vitáskovou obžaloby v kauze solárních elektráren

Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Podle soudu se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Krajský soud původně Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení. Odvolací soud snížil tresty majitelům obou elektráren, bratrům Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovi, ze 7,5 let na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let snížil trest i bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové.

Soud zprostil Vitáskovou obžaloby v kauze solárních elektráren. Původně dostala osm a půl roku

Na Česko se valí sněhová vánice. Meteorologové varují také před silným větrem

V Česku bude dnes chumelit, za během hodiny mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se pak očekává ve čtvrtek, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Ve výstraze to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav. Kvůli silnému sněžení očekává kalamitní stav na silnicích, varuje i před náledím, silným větrem a závějemi. Náledí se očekává v celém Česku.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Drahoš nemá voliče neúspěšných kandidátů jisté. Část z nich chce volit Zemana

Zhruba tři čtvrtiny voličů většiny nepostupujících kandidátů na prezidenta by ve druhém kole volby daly hlas Jiřímu Drahošovi. Vyplývá to z průzkumu agentur STEM/MARK a Median pro Institut pro Demokracii 21. Agentury zjistily, že Drahošovi by dalo hlas 71 až 77 procent voličů Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka. K Zemanovi by se naopak přiklonilo 15 až 22 procent voličů těchto čtyř neúspěšných kandidátů. To znamená až 180 tisíc hlasů pro současnou hlavu státu.

Drahoš postoupil do druhého kola voleb. Profil kandidáta přehledně

 

 

SDÍLET
sinfin.digital