Den ve 30 vteřinách: Koten z SPD v čele bezpečnostního výboru, Piráti chtějí odvolat místopředsedu Michálka

Info.cz, abe

Poslanci si vybrali nové předsedy sněmovních výborů. Zvolení Radka Kotena (SPD) do vedení bezpečnostního výboru vyvolalo obavy a dle opozice je rizikem. A co dalšího se dnes v Česku i za hranicemi dělo?

Poslanci do čela bezpečnostního výboru potvrdili Kotena z SPD

Sněmovna potvrdila všech patnáct předsedů odborných výborů. Rozepře vzbudila jen nominace Radka Kotena (SPD) do čela bezpečnostního výboru, a to kvůli obsahu jeho facebookového profilu. Poslanci ho ale nakonec v čele sněmovního výboru nechali. Pro hlasovalo 95 poslanců z řad ANO, SPD a KSČM. Kotena podpořil také Václav Klaus ml., jako jediný z ODS. Kotenova nominaci do čela bezpečnostního výboru budila kontroverze kvůli informacím, že poslanec SPD v minulosti sdílel hoaxy a poplašné zprávy, např. o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny. Koten byl údajně také členem skupin podporujících referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo či fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel.

Koten bude šéfem bezpečnostního výboru. Okamurův šiřitel konspirací dostal od poslanců zelenou

Piráti budou hlasovat o odvolání Michálka

Všichni členové Pirátů budou o víkendu elektronicky hlasovat o odvolání šéfa pirátské frakce Poslanecké sněmovny Jakuba Michálka z funkce místopředsedy strany. Důvodem je administrativní chyba, o které neinformoval kolegy. Michálek ČTK řekl, že podle reakcí, které zatím má, má mezi členy strany podporu. Návrh na odvolání může mezi Piráty podat skupina členů, což se už stalo řadě místopředsedů, uvedl. Michálek se provinil proti hlavní zásadě strany, transparentnosti. Potají nechal stáhnout podanou stížnost Pirátů na výsledky voleb. Michálek v diskusi na webovém fóru Pirátů podle HN přiznal, že předsednictvo utajilo stažení návrhu ze soudu záměrně, aby nemuselo záležitost vysvětlovat médiím.

Mezi Piráty to vře. O víkendu budou hlasovat o odvolání místopředsedy strany Michálka

Topolánek a Fischer zahájili ostrou prezidentskou kampaň

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer dnes oznámil, že do kampaně hodlá investovat mezi 10 až 15 miliony korun. Na tiskové konferenci oficiálně odstartoval kampaň a vysvětlil, že se rozhodl kandidovat, protože situace v Česku i ve světě vyžaduje, aby lidé, kteří jsou na vrcholu sil, se zapojili a přiložili ruku k dílu. Jako prezident by chtěl využít svých zkušeností z diplomacie nebo Pražského hradu, kde působil za Havla. Také Mirek Topolánek dnes oficiálně zahájil svoji předvolební kampaň. Jako prezident by prý prosazoval pragmatickou a efektivní diplomacii, kladl by ale důraz i na lidská práva. Česká republika podle něj musí zůstat v Evropské unii, kritizuje ale některé unijní kroky. Odmítá politiku více azimutů a přesměrování země na východ. Jednoznačně se staví proti přijetí eura a proti kvótám na přijímání uprchlíků.

Kdo by přijal euro a kdo nejmenoval Babiše premiérem. Názory prezidentských kandidátů přehledně

Rusko nepodpoří totální blokádu KLDR

Rusko nepodpoří blokádu Severní Koreje, k níž v noci na dnešek vyzvaly USA v Radě bezpečnosti kvůli dalšímu raketovému testu KLDR. Řekl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov novinářům v běloruském Minsku. Lavrov rovněž uvedl, že se mu zdá, že USA svými kroky záměrně provokují vedení KLDR k dalším ostrým akcím. USA ve středu v Radě bezpečnosti OSN vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Reagovaly tak na její úterní raketový test, který podle Washingtonu přiblížil svět k válce.

Kreml jde proti Trumpovi, k blokádě KLDR se Rusko nepřidá. Lavrov naopak zkritizoval USA

Nezaměstnanost v EU a eurozóně klesla na letitá minima

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v eurozóně v říjnu pokračovala v poklesu na nová několikaletá minima. V EU se proti září snížila o 0,1 procentního bodu na 7,4 procenta a byla nejníže od listopadu 2008. V eurozóně klesla stejným tempem na 8,8 procenta, což je nejméně od ledna 2009. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost dál zůstává v České republice. Ve 28 zemích unie bylo v říjnu bez práce 18,24 milionu lidí, z toho 14,34 milionu v eurozóně. Proti září se počet nezaměstnaných v unii snížil o 111 000 a v zemích s eurem o 88 000.

Nezaměstnanost v EU dosáhla nového minima. Bez práce je nejméně lidí za posledních devět let

Revoluce v IKEM: Jako třetí na světě úspěšně voperovali pacientovi umělé srdce

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) před deseti dny voperovali pacientovi umělé srdce. Jeho málo funkční úplně odstranili. Poprvé tuto srdeční náhradu použili v roce 2014 ve Francii, Česko je prozatím třetí. IKEM dnes unikátní operaci představil na tiskové konferenci. Náklady nenese nemocnice, protože operace je součástí klinické studie. Osmapadesátiletý pacient je podle lékařů v dobrém stavu a náhrada funguje bezchybně. Muž trpěl oboustranným srdečním selháním, posledních osm měsíců byl trvale připojený k podpůrným přístrojům a infuzím.

Unikátní zákrok v IKEM: Pacientovi jako třetí na světě voperovali umělé srdce

SDÍLET
sinfin.digital