Den ve 30 vteřinách: Od teroru v Nice uplynul rok, cizinecký zákon je nebezpečný i pro Čechy

ČTK, vkr

14. 07. 2017 • 20:35

Francie si v pátek připomíná dobytí Bastily i výročí od teroristického útoku v Nice, ombudsmanka Anna Šabatová pro Info.cz říká, že cizinecký zákon je nebezpečný i pro Čechy. Co dalšího se děje právě teď?

Francie slaví dobytí Bastily, rok po teroru v Nice se zúčastnil i Trump 

Americký prezident Donald Trump dnes jako čestný host sledoval na pařížské třídě Champs-Élysées vojenskou přehlídku, která se konala u příležitosti oslav státního svátku Dne Bastily. Donalda Trumpa na tribuně vyhrazené vybraným představitelům osobně přivítal francouzský prezident Emmanuel Macron. Součástí ceremonie byla i připomínka teroristického útoku v jihofrancouzském městě Nice, kde přesně před rokem útočník najel do oslavujícího davu. Masakr si tehdy vyžádal 86 lidí. Vojáci se dnes v závěru defilé před tribunou s Macronem a Trumpem sestavili tak, aby ze vzduchu tvořili nápis Nice. Vojenský orchestr k tomu zahrál píseň Nissa La Bella (Nádherná Nice), která je považována za hymnu tohoto letoviska.

Cizinecký zákon je nebezpečný i pro Čechy, tvrdí ombudsmanka 

Cizinecký zákon je podle ombudsmanky Anny Šabatové velmi problematický. „Řekla bych, že ztíží život řadě lidí. Kromě toho, že jde o porušení unijního, mezinárodního i českého práva, tak si za tím zkusme také představit normální lidské životy,“ říká Šabatová v rozhovoru pro server Info.cz. Pokud podle Šabatové naváže český občan vztah s cizinkou ze země mimo EU, a jí skončí titul pobytu například za účelem studia, nebude moct požádat o jiný typ pobytu na území Česka. „Bude muset odjet třeba do Kanady, Afriky nebo Asie a o příslušné povolení k pobytu žádat odtamtud. To se dotkne celé řady lidských osudů,“ tvrdí ombudsmanka.

Češi budou mít zřejmě nárok na tři měsíce ošetřovatelského volna 

Lidé dostanou možnost dostat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Sněmovna dnes schválila vládní novelu o nemocenském pojištění, která zavedení volna umožňuje. Poslanci zmírnili jednu z podmínek pro jeho čerpání, naopak nezúžili okruh lidí, kteří by mohli volno využít. Předlohu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že dopady ošetřovatelského volna na státní rozpočet budou asi 1,84 miliardy korun ročně. Odhadem o dalších 242 milionů korun by přišel systém veřejného zdravotního pojištění.

Při pouti do Mekky by se mohla šířit cholera, varuje WHO

Nemoc cholera, kterou už se v Jemenu nakazilo více než 330.000 lidí, by se mohla rozšířit mezi účastníky muslimské pouti do Mekky, která letos připadá na přelom srpna a září, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Obavy panují i přesto, že Saudská Arábie bývá většinou na zvládnutí případného šíření epidemií připravena. Poutě se každoročně účastní přes dva miliony muslimů z království i ze zahraničí. WHO však upozorňuje, že hrozí nejenom šíření cholery, ale také žluté zimnice, viru zika nebo tropické horečky.

Kalousek chce kvůli smrti disidenta zrušení poslanecké cesty do Číny

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny vyzval vedení dolní parlamentní komory, aby zrušilo plánovanou cestu skupiny poslanců do Číny. Vyzval k tomu kvůli úmrtí čínského disidenta, básníka a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa. Zrušení má být podle něho symbolický protestní akt proti tomu, jak "zločinný komunistický režim zabil jednoho významného intelektuála a spisovatele". Pokud by vedení Sněmovny cestu nezrušilo, vyzval předsedy klubů, aby jejich zástupci na tuto cestu nejezdili.

Útočníci v Londýně napadli kyselinou pět lidí 

Dva muži na mopedu v noci na dnešek v Londýně napadli kyselinou pět lidí. Jeden ze zraněných si ponese celoživotní následky, oznámila policie. Krátce po činu policie zadržela jako podezřelé dva mladíky ve věku 15 a 16 let. Prvním napadeným byl jiný řidič mopedu, kterého dvojice krátce před půlnocí dojela na křižovatce v severní části metropole. Útočníci mu chrstli do tváře žíravou látku a pak mu ukradli moped. Zhruba po dvaceti minutách napadli druhého člověka a pak v rychlém sledu polili toxickou látkou další tři muže. Jeden z nich utrpěl vážná zranění, stav dalších není vážný.

SDÍLET