Den ve 30 vteřinách: Souznění ANO a komunistů a zemřel zpěvák Wabi Daněk

Info.cz, abe

Poslanci ANO a KSČM si navzájem podpoří kandidáty do vedení sněmovny. Po dnešním jednání to potvrdili Jaroslav Faltýnek a Vojtěch Filip. KSČM také dál koketuje s tolerancí menšinové vlády ANO, pokud budou splněny její podmínky. Co dalšího se dnes v Česku a ve světě stalo?

Souznění mezi ANO a KSČM: navzájem si podpoří kandidáty do čela sněmovny

Představitelé KSČM znovu potvrdili podporu pro kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka do funkce předsedy Sněmovny. Hnutí ANO na ustavující schůzi dolní komory zase podpoří předsedu KSČM Vojtěcha Filipa ve volbě místopředsedy Sněmovny. Komunisté by měli dostat také předsednické křeslo v rozpočtovém výboru. Po dnešním jednání představitelů obou uskupení to novinářům řekli předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a Filip. KSČM by také chtěla vést sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Trvá na tom, aby předsednické pozice v těchto kontrolních komisích připadly opozici.

Námluvy Babiše a komunistů: ANO podpoří na místopředsedu sněmovny Filipa

STAN: Zeman Babiše pověří znovu, i kdyby to znamenalo prodlužování patu

Prezident Miloš Zeman případně pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše skládáním vlády i podruhé, protože Babiš je hlavní příčinou úspěchu ANO a od hnutí ho nelze oddělit. Zeman to uvedl během dnešní schůzky se zástupci Starostů a nezávislých, řekl novinářům předseda STAN Petr Gazdík. Starostům se podle něj Zemana nepodařilo přesvědčit, že výběr jiného zástupce hnutí ANO by mohl umožnit vznik většinové vlády. Gazdík novinářům řekl, že diskuse na závěrečné ze série Zemanových schůzek s představiteli sněmovních stran v Lánech se nejprve točila kolem návrhu na přímou volbu starostů. V tomto programovém bodu se podle něj Starostové se Zemanem shodli už v době, kdy byl ještě před návratem do politického života "důchodcem z Vysočiny".

Vozík budu možná potřebovat za 10 nebo 20 let. Otázky na zdraví jsou kampaň, říká Zeman

Úřad za chyby v kampani pokutoval 18 stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal 18 subjektům kandidujícím v říjnových sněmovních volbách pokuty za 600.000 korun. Nedodržely pravidla financování volební kampaně. Uvedl to předseda úřadu Vojtěch Weis. Člen vedení Tomáš Hudeček ČTK řekl, že pokutu 18.000 korun dostal i jeden z krajů za otištění volebního inzerátu v krajském měsíčníku, což zákon neumožňuje. Úřad u 18 potrestaných stran a hnutí vydal příkazy, kterými je uznal vinnými z nedodržování pravidel financování volební kampaně. Pokutovaní můžou podat odpor do osmi dnů ode dne jejich doručení. Odporem se příkaz ruší a pokračovalo by se ve správním řízení.

Za chyby v kampani pokuty přes půl milionu. Úřad potrestal 18 stran a hnutí

Islámský stát přišel v Iráku a Sýrii o 95 procent zabraného území

Teroristická skupina Islámský stát (IS) ztratila porážkami v Iráku a Sýrii 95 procent území, jež v těchto zemích od roku 2014 zabrala. Oznámil to dnes zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti IS Brett McGurk. V jeho prohlášení se uvádí, že díky porážce IS bylo osvobozeno 7,5 milionu lidí, kteří žili pod správou této organizace na severu Iráku a Sýrie. Stav pokladny IS je podle amerického vyslance na tom nejhůř od začátku jeho bojů. McGurk řekl, že IS je pod tlakem nejenom na bojišti, ale také v kybernetickém prostoru, kde se spojenci zaměřují na jeho propagandistické materiály.

Islámský stát se drobí na poslední kousky. V Iráku a Sýrii už přišel o 95 procent svého území

V 70 letech zemřel po dlouhé nemoci folkový písničkář Wabi Daněk

Folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích Wabi Daněk dnes po dlouhé nemoci zemřel. Bylo mu 70 let. Wabi Daněk delší dobu bojoval se zdravotními problémy. V létě byl nucen kvůli zhoršujícímu se stavu zrušit všechny své koncerty. Mimo jiné odvolal své vystoupení na festivalu Benátská!.

Útočníka, který přepadl Kvitovou, policie nenašla

Policisté odložili případ loňského napadení tenistky Petry Kvitové v jejím prostějovském bytě. Pachatele se kriminalistům ani přes stovky podnětů od veřejnosti dopadnout nepodařilo, případem se zabývali 11 měsíců. Kauzu policisté vyšetřovali jako zvlášť závažný zločin vydírání, za což pachateli hrozí pět až 12 let vězení. Přepadení se odehrálo 20. prosince, dvojnásobná wimbledonská vítězka při něm utrpěla vážné poranění ruky. Při potyčce pachatel Kvitovou pořezal na levé ruce, v které hráčka drží raketu. Ještě týž den večer tenistka absolvovala téměř čtyřhodinovou operaci v Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Rekonvalescence trvala několik měsíců, Kvitová se vrátila na turnaje v květnu.

SDÍLET
sinfin.digital