Den ve 30 vteřinách: Tajemství kauzy Liglass a vzácný kostel, který asi zapálili žháři

ČTK, vkr

Přibývá důkazů o tom, že Hrad nejspíše neměl žádný materiál pro doporučení firmy Liglass Trading CZ kyrgyzské protistraně. Firma přitom dost možná právě i díky hradní přímluvě získala obří zakázku na stavbu elektráren v Kyrgyzstánu. Požár kostela ze 16. století v Třinci-Gutech nejspíše zavinili žháři. Policie uvedla, že se chystá obvinit dva podezřelé. Co dalšího se v Česku i zahraničí dnes děje? 

Kauza Liglass: Hrad zřejmě nemá žádné dokumenty doporučující firmu

Důkazů o tom, že prezident Miloš Zeman neměl žádný podklad pro doporučení firmy Liglass Trading CZ svému kyrgyzskému protějšku, přibývá. Potvrzuje se, že jediným podkladem, který prezidentská kancelář o firmě měla, představuje doporučující dopis ministerstva průmyslu a obchodu. Ten však vzniknul na žádost samotného Liglassu. Další rozpory v příběhu, který vypráví prezidentská kancelář, přinesla odpověď na žádost o poskytnutí dokumentace k případu. Z té vyplývá, že žádný dokument z ministerstva, který by prezidentské kanceláři doporučoval českou firmu, kancelář k dispozici nemá.

Mynáře a lidi kolem Liglassu pojí minulost, tvrdí novinář. Nesmyslná pavučina, oponuje kancléř

Kostel z 16. století v Gutech asi zapálili žháři

Policie zadržela v souvislosti s požárem historického kostela v Třinci-Gutech dva podezřelé. Podezřívá je ze žhářství a možná i obecného ohrožení, řekl na tiskové konferenci v Ostravě ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Policie zatím nikoho neobvinila, ale v nejbližších hodinách zřejmě obvinění vznese. Dřevěný kostel ze 16. století v Gutech shořel v noci na středu, plameny stavbu prakticky celou zničily. Téměř nedotčený zůstal pouze kříž stojící těsně vedle věže kostela. Při požáru nebyl nikdo zraněn, hmotné škody ale půjdou podle prvotních odhadů do desítek milionů korun.

V Třinci lehl popelem vzácný kostel ze 16. století. Po ničivém požáru z něj skoro nic nezbylo

Půjčky zdraží, ČNB po deseti letech zvýšila úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky dnes poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, banka zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby už jen snižovala. „Postupný růst sazeb je v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh,“ komentoval zprávu hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Nesplacené půjčky na auta v USA ohrožují celý svět. Situace se začíná vymykat kontrole

Trumpa podporuje jen třetina Američanů

Politiku prezidenta USA Donalda Trumpa podporuje přibližně jen třetina Američanů, což je nejméně za téměř 200 dnů jeho fungování v Bílém domě. Zprávu přinesl server Politico, který se odvolává na dva průzkumy veřejného mínění. Průzkum Quinnipiacké univerzity přiznává Trumpovi podporu 33 procent, Gallupův ústav zaznamenal podporu o tři procentní body vyšší. Podle průzkumu Quinnipiacké univerzity, která má sídlo v Hamdenu ve státě Connecticut, není s výkonem prezidenta spokojeno 61 procent Američanů a zhruba stejný počet se domnívá, že hlava státu si nepočíná čestně a nemá vůdcovské schopnosti.

„V Bruselu máme větší pořádek než Trump ve svém týmu,“ rýpl si do USA šéf Evropské komise Juncker

Tusk vypovídal ohledně havárie u Smolenska

Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk začal ve čtvrtek dopoledne vypovídat jako svědek na prokuratuře ve Varšavě ohledně letecké katastrofy u Smolenska, kde v dubnu 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. „Má se čeho bát,“ prohlásil na Tuskovu adresu bratr mrtvého prezidenta, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Zdůraznil současně, že polské zákony se na Tuska vztahují jako na každého občana. Expremiér je vyslýchán na prokuratuře již podruhé, tentokráte se má výslech týkat pochybení při pitvách obětí smolenské katastrofy; dodatečně se totiž přišlo na záměnu těl v rakvích.

Boxerský mistr světa těžké váhy Kličko ukončil kariéru

Dlouholetý boxerský mistr světa těžké váhy Vladimir Kličko už se do ringu nevrátí. Jednačtyřicetiletý Ukrajinec podle zástupců svého manažerského týmu nestojí o odvetu s Anthonym Joshuou, s nímž v dubnu v Londýně prohrál po technickém k.o. souboj o mistrovské pásy organizací IBF, WBA a IBO, a rozhodl se ukončit kariéru. Smlouva o zápasu ve Wembley obsahovala klauzuli o možné odvetě, pokud si ji poražený boxer vyžádá. Kličko bezprostředně po duelu, v němž utrpěl pátou porážku kariéry, rozhodnutí odložil, nyní ale možnost návratu odmítl. „Po posledním duelu s Anthonym Joshuou jsem si úmyslně vzal dostatek času na rozmyšlenou. Jako amatér i jako profesionál jsem dosáhl všeho a teď mohu ve zdraví a spokojenosti zahájit napínavou kariéru po kariéře,“ uvedl v oficiálním prohlášení Kličko.

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital