Den ve 30 vteřinách: Topolánek může kandidovat na prezidenta, útočník v USA v kostele zavraždil 26 lidí

ČTK, Info.cz

Někdejší český premiér Miroslav Topolánek může kandidovat na českého prezidenta. Podle informací dvou senátorů se mu již podařilo nasbírat deset senátorských podpisů, které ho opravňují k podání přihlášky. Volby proběhnou v lednu příštího roku. Počet obětí texaského masakru se vyšplhal na 26. Má je na svědomí útočník, který v neděli večer přišel do kostela a zahájil palbu. Obětím je pět až 72 let. Co dalšího se v pondělí děje v Česku i za jeho hranicemi? 

Mirek Topolánek může kandidovat na prezidenta. Sehnal 10 podpisů senátorů

Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek může kandidovat na prezidenta republiky, získal potřebných deset senátorských podpisů pro kandidaturu, potvrdili dnes senátoři Tomáš Grulich a Zdeněk Nytra. Oba uvedli, že se ne ve všem ztotožňují s politickým působením bývalého českého premiéra, nicméně Nytra hodnotí Topolánkovu politickou činnost pozitivně, Grulich zase vyzdvihl jeho působení v době českého předsednictví Evropské unie v prvním pololetí 2009. Topolánek v neděli uvedl, že chce podpisy pro svou nominaci sehnat od pěti senátorských klubů, nejen od ODS - nechce prý kandidovat za nějaký subjekt ani s podporou nějakého subjektu.

Horáček s Drahošem se Topolánka neobávají. Naznačují, že ho táhne dolů minulost

Masakr v texaském kostele má 26 obětí, včetně dětí. Útočník byl zastřelen

Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas si vyžádala 26 obětí na životech, dalších asi 20 osob bylo zraněno, uvedla agentura AP. Pachatelem byl někdejší příslušník amerického letectva Devin Kelley, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn. Útočník podle dostupných informací neměl vazby na teroristickou organizaci. Obětem tragédie bylo podle policie pět až 72 let, mezi mrtvými je například čtrnáctiletá dcera místního pastora, který sám byl v době střelby mimo město, či těhotná žena. Tragédie, kterou americké úřady označily za nejhorší svého druhu v novodobých dějinách Texasu, se stala kolem 11:30 místního času, kdy muž ozbrojený útočnou puškou vystoupil z vozidla a vtrhl do kostela, kde se konala ranní bohoslužba, a začal střílet.

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

Prezident Zeman se vydal za obhajobou mandátu. Sesbíral 113 tisíc podpisů

Prezident Miloš Zeman má k dispozici 113.038 podpisů občanů, které ho opravňují podat kandidaturu do prezidentských voleb, oznámila v pondělí jeho žena a předsedkyně petičního týmu Ivana. Zemanová dnes odpoledne také podala přihlášku a odevzdala petiční archy na ministerstvu vnitra. Zeman úmysl znovu se přihlásit do prezidentské volby oznámil letos v březnu, podle svých slov kandiduje proto, že si to přejí jeho stoupenci, které nechce zklamat. „Protože kdybych se na ně vykašlal, připadal bych si jako zbabělec. Druhý důvod je ten, že bych rád v této práci pokračoval, protože je krásná a zajímavá,“ uvedl Zeman.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Za vraždou bratra vůdce KLDR jsou 4 Severokorejci, oznámila malajsijská policie.

Malajsijská policie v pondělí poprvé potvrdila, že čtyři muži obvinění z podílu na vraždě bratra vůdce KLDR Kim Čong-una jsou Severokorejci. Ti zabili diktátorova nevlastního bratra Kim Čong-nama 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru zakázanou bojovou látkou VX. Čtveřice Severokorejců se krátce před atentátem sešla se dvěma ženami, které oběti látku nastříkaly do obličeje, poté všichni čtyři Severokorejci z Malajsie uprchli. Malajsijský vyšetřovatel dnes před soudem uvedl, že v útěku podezřelým pomohl zaměstnanec severokorejské státní letecké společnosti Air Koryo. Ze zosnování vraždy Kim Čong-nama jsou podezřelé severokorejské tajné služby, Pchjongjang však jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Malajsijská policie poprvé potvrdila: Za vraždou Kimova bratra jsou tito Severokorejci

Pokračuje soud s Lukášem Nečesaným. Vinu za napadení kadeřnice muž popírá

Krajský soud v Hradci Králové se opět zabývá kauzou Nečesaný. V pondělí soudce nechal přehrát videozáznam, v němž popisuje pachatele kadeřnice napadená v Hořicích. Videozáznam z výslechu poškozené policie pořídila pět dní po činu. Ženu, kterou napadl pachatel 21. února 2013 v kadeřnictví, kamera snímala na lůžku ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Výslechu byla přítomna soudkyně, ošetřující lékařka a státní zástupce a vedl ho vrchní komisař krajské policie Milan Jušta. „Pachatel stál na chodbě a z ničeho nic mi začal bušit do hlavy klackem,“ řekla poškozená a rukama ukázala rozměr klacku, asi o velikosti 30 centimetrů. „Mohlo být asi pět hodin,“ uvedla. „Pak přišel ten, co mě napadl. Byl vysoký asi 160 až 170 cm, hubený, měl tmavé vlasy, brýle neměl. Mohlo mu být 16 nebo 17 let. Poznala bych ho,“ uvedla. Z pokusu o vraždu kadeřnice je obžalován Lukáš Nečesaný, který vinu odmítá.

Elitní detektiv z Nečesaného kauzy před soudem: aféra s milenkou a slova o manipulaci s důkazy

Americký prezident během návštěvy Japonska pohrozil KLDR kvůli testům raket

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je „éra strategické trpělivosti“ se Severní Koreou u konce. Prezident to uvedl na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Šinzóem Abem, který podpořil Trumpovo stanovisko, že při postupu vůči KLDR jsou „na stole všechny možnosti“. „Někteří říkají, že moje rétorika je tvrdá, ale podívejte se, co se stalo se slabou rétorikou v uplynulých 25 letech," uvedl podle agentury AP šéf Bílého domu. Trump zdůraznil, že jaderný program Pchjongjangu představuje hrozbu pro celý svět a že USA nedovolí, aby Severní Korea ohrožovala Japonsko a další jejich spojence.

SDÍLET
sinfin.digital