Den ve 30 vteřinách: Turecké soudy potvrdily trest pro uvězněné Čechy, Drahoš se bojí ovlivnění voleb

Info.cz, adk

Turecký odvolací soud potvrdil šestiletý trest pro dva Čechy. Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase odsoudil za spolupráci s bojovníky kurdských milic YPG. Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se obává ovlivnění voleb prostřednictvím dezinformací. Co důležitého se dnes děje doma i ve světě?

Turecké soudy potvrdily pro dva Čechy 6 let vězení kvůli napojení na kurdské milice

Turecký odvolací soud potvrdil dvěma Čechům trest šesti let a tří měsíců vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Advokáti českých občanů podali koncem listopadu dovolání k nejvyššímu tureckému soudu, jehož rozhodování může trvat tři až devět měsíců. Na případ upozornil server INFO.CZ. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka, kde byli ve vazbě i po vynesení rozsudku prvoinstančního soudu letos v srpnu.

Exkluzivně: Turecké soudy potvrdily rozsudek pro dvojici Čechů viněných z podpory terorismu

Dezinformace v Česku: Podle Drahoše cizí státy ovlivňují volby, BIS to nezjistila

Obavy z ovlivnění blížících se prezidentských voleb dezinformacemi šířenými ze zahraničí tlumočil premiérovi Bohuslavu Sobotkovi kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Ministerský předseda ho ujistil, že vláda a odpovědné instituce berou rizika narušení voleb vážně. Civilní kontrarozvědka nyní podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nemá žádné závažné informace tohoto typu, rizika dezinformačních kampaní ale připouští. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Nová vláda: Babiš potvrdil další kandidáty na ministry – Vojtěcha, Šmída a Dostálovou

Ministrem zdravotnictví v budoucí vládě má být poslanec za ANO Adam Vojtěch, ministrem kultury muzikolog Ilja Šmíd a ministryní pro místní rozvoj nynější náměstkyně úřadu a poslankyně za ANO Klára Dostálová. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to dnes potvrdil České televizi (ČT). Jedenatřicetiletý Vojtěch je Babišovým poradcem pro zdravotnictví a v současné době působí také jako člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pětašedesátiletý Šmíd byl dlouholetým předsedou Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR a současně i zástupcem ČR v mezinárodní asociaci živého umění PEARLE se sídlem v Bruselu. Šestačtyřicetiletá Dostálová je od listopadu 2014 první náměstkyní pro regionální rozvoj.

„Upozorňuje na sebe konspiracemi," tvrdí Zeman o Drahošovi. Sliboval, že se k protikandidátům vyjadřovat nebude

Trumpova ruská aféra: Bývalý poradce Flynn je obviněný, že lhal FBI o vazbách na Kreml

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě poskytl Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) chybné informace o svém kontaktu s ruským velvyslancem. Obvinění proti Flynnovi vznesl Robert Mueller, který vede komisi vyšetřující případný vyliv Ruska na americké prezidentské volby. Podle médií se Flynn scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem před loňskými listopadovými prezidentskými volbami i při předávání moci vítězi voleb Donaldu Trumpovi.

Babiš potvrdil další jména. Ve vládě chce Vojtěcha, Šmída a Dostálovou

Papež František v Bangladéši poprvé otevřeně promluvil o útlaku Rohingů

Papež František se v bangladéšské metropoli Dháce sešel se skupinou muslimských rohingských uprchlíků, kteří do Bangladéše utekli před násilím ze sousední Barmy. Požádal je o odpuštění za "lhostejnost světa" k útrapám, které prožili. Poprvé při své asijské cestě přitom použil výraz Rohingové, který buddhistická většina v Barmě odmítá.

Horko v Bílém domě: Flynn tvrdí, že ho kontakty s Rusy pověřili Trumpovi lidé. Přiznal, že lhal FBI

Rok s EET: Tržby eviduje 161 tisíc podnikatelů, likvidační pro ně podle MF nebyla

Elektronická evidence tržeb po roce fungování eviduje tržby 161 tisíc podnikatelů a dalších zhruba 300 tisíc by se do ní mělo zapojit příští rok ve třetí a čtvrté vlně. Ministerstvo financí oceňuje na EET mimo jiné pozitivní dopad na rozpočet, do kterého podle jeho odhadu jen na dani z přidané hodnoty (DPH) přinesla od ledna do konce listopadu navíc 4,1 miliardy Kč. Naopak se podle úřadu nepotvrdilo, že zlikviduje drobné živnostníky. Asociace hotelů a restaurací ale tvrdí, že po zavedení EET a následném zákazu kouření počet restaurací klesl o zhruba desetinu, zároveň se podle ní ale narovnalo pokřivené tržní prostředí.

Rok od zavedení EET. Obavy z likvidace živnostníků se nepotvrdily, říká ministr Pilný

SDÍLET
sinfin.digital