Den ve 30 vteřinách: USA sčítají bilionové škody a Zeman nechce muslimy v Česku

ČTK, adk

12. 09. 2017 • 20:30

Tropická bouře Irma zeslábla na tlakovou níži a dále už není nebezpečná. USA mezitím sčítají rozsáhlé škody, které – ještě jako extrémně silný hurikán – napáchala. Jde o biliony korun. Co důležitého se děje v Česku a ve světě?

Irma slábne a státy USA sčítají škody

Tropická bouře Irma nad americkým státem Georgia zeslábla na tlakovou níži. Nadále tak podle Národního střediska pro hurikány (NHC) nepředstavuje zásadní nebezpečí. NHC kvůli tomu přestává Irmu sledovat. Státy Florida a Georgia sčítají škody, které na jejich území živel způsobil. Ty se budou pohybovat v řádech bilionů korun. Bez proudu v této oblasti stále zůstává 7,7 milionu domácností a podniků.

Zeman před Steinmeierem odmítl přijímání migrantů

Prezident Miloš Zeman po jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem znovu odmítl přijímání migrantů do Česka. „Mám silné pochybnosti o slučitelnosti jejich kultury - mám tím samozřejmě na mysli migranty muslimského typu - s evropskou kulturou,“ řekl. Vyzval naopak k pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. O pomoci v zemích původu mluvil i Steinmeier. Zároveň ale žádal, aby evropské země respektovaly rozhodnutí Evropského soudního dvora. Soud minulý zamítl žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótám na rozdělování migrantů. Potvrdil také platnost programu přerozdělení 120 tisíc lidí.

Pchjongjang hrozí kvůli sankcím: „USA pocítí největší bolest.“

Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek SELČ jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu. Test země provedla 3. září. Sankce mimo jiné zakazují export textilu, jenž je druhou největší severokorejskou vývozní položkou, a omezují dovoz ropy. KLDR rezoluci odmítla. Navrhovatele, Spojené státy, varovala, že brzy pocítí „největší bolest“, jakou kdy poznaly. Ke zpřísněným sankcím se hodlá připojit i Evropská komise.

Účtenková loterie se bude losovat 15. listopadu

Zájemci o účtenkovou loterii mohou od 1. října zaregistrovat účtenky prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka, která umožní automatické načtení údajů z účtenky. První losování proběhne 15. listopadu. Lidé mohou zaregistrovat jakoukoli účtenku vydanou v režimu elektronické evidence tržeb. EET zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Lidé budou moci přihlásit neomezený počet účtenek, ale musí dodržovat například pravidlo, že od jednoho obchodníka mohou denně zaregistrovat jednu účtenku. Hospodářská komora považuje loterii za kontroverzní.

Policie odloží případ pohřešované Míši

Policie svolala na pátek tiskový brífink. Na něm zřejmě oznámí, že odložila případ pohřešované Michaely Patricie Muzikářové. Dívka zmizela 11. ledna, měsíc a půl před třináctými narozeninami. Kriminalisté po ní od té doby pátrali. Krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová agentuře řekla, že informace k případu zveřejní policie až na tiskové konferenci. Dívka je stále vedena v policejní databázi jako Dítě v ohrožení. Že bude případ odložen, už policie naznačila dříve.

Jurečka chce kvůli moru do zimy nechat zcela vybít divočáky na Zlínsku

Ministerstvo zemědělství chce zlikvidovat celou populaci divokých prasat v ohnisku afrického moru prasat na Zlínsku do příchodu zimy. Poté začínají prasata migrovat, což by mohlo znamenat rozšíření nemoci. Ta sice není pro člověka nebezpečná, v případě rozšíření do chovu prasat by to ale znamenalo jejich vybíjení. Úřad chce proto podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) do dvou týdnů představit strategii, jak se potenciálně nakažených divočáků zbavit.

SDÍLET