Den ve 30 vteřinách: Ústavní soud zasáhl do EET a poslanci odmítli Ondráčka

ČTK, adk

Ústavní soud zrušil plánovaný začátek třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb. Jako celek ale zákon u soudu obstál. A poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů vedl komunista Zdeněk Ondráček. Co důležitého se dnes děje doma i ve světě?

Ústavní soud zasáhl do zákona o EET

Ústavní soud zrušil plánovaný začátek třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb (EET). Škrtl i několik dalších ustanovení. Jako celek ale zákon o EET u soudu obstál a platí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je hlavní právě to, že norma zůstala v platnosti. Spokojeni s rozhodnutím jsou ale většinou i politici, kteří EET kritizují a žádají její zrušení. Těší je, že soudci zrušili "náběh" třetí a čtvrté vlny a podmínili její začátek vymezením výjimek v zákoně.

Babiš se dalších vln EET vzdát nechce. Námitky soudu má urychleně vyřešit vládní novela

Komunista Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS

Sněmovna nezvolila poslance KSČM Zdeňka Ondráčka (KSČM) v dnešním prvním kole tajné volby do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jeho nominace opět vyvolala mezi poslanci debatu. Druhé kolo volby, v níž by měl být Ondráček opět jediným kandidátem, by se mohlo uskutečnit v úterý.

Exmanažer Argemy, který nechtěl „zabrušovat“. Národní bezpečnostní úřad bude dozorovat Rozner z SPD

Unijní summit nenašel shodu ohledně kvót

Čtvrteční večerní debata šéfů států a vlád zemí Evropské unie o migrační problematice ukázala, že hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké. Novinářům to na konci druhého jednacího dne řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Diskuse ale podle něj vyčistila vzduch a nyní bude možné se soustředit na hledání onoho kompromisu tak, aby byl do června.

Spor o uprchlické kvóty zuří dál. „Najít kompromis bude těžké,“ povzdechl si Tusk

Jednání o brexitu je v další fázi, začne se mluvit o podobě budoucích vztahů

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie souhlasili s posunutím vyjednávání o odchodu Británie z EU do druhé fáze, tedy k rozhovorům o podobě přechodného období a o budoucích vztazích. Oznámil to předseda Evropské rady Donald Tusk. Připojil gratulaci britské premiérce Therese Mayové. Premiérka svůj pohled na dění, včetně nečekaného hlasování britského parlamentu ve středu, svým evropským partnerům představila už ve čtvrtek večer.

Brexit vstupuje do druhé fáze. Evropská sedmadvacítka kývla Británii na další kolo jednání

Ministr Pelikán zprostil výkonu funkce soudkyni Královou

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu Královou, která čelí dvěma kárným řízením. Králová rozhoduje mimo jiné kauzu tzv. trafik pro poslance, kde je mezi obviněnými bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a jeho manželka Jana (dříve Nagyová).

Pelikán dočasně odstavil soudkyni, která řešila kauzu Nečasové a zneužití rozvědky

Globus dostal rekordní pokutu 183 milionů

Řetězec Globus dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 183 milionů korun, a to za porušení zákona o významné tržní síle. Podle úřadu se ho dopouštěl vůči některým dodavatelům potravin. Museli přistoupit do účetního systému Markant, který jinak nepotřebovali. Pokuta pro Globus je dosud nejvyšší sankcí za zneužití zákona o významné tržní síle. Rozhodnutí není pravomocné, Globus proti němu může do 15 dnů podat rozklad.

Globus dostal rekordní pokutu. Za porušení zákona musí zaplatit 183 milionů

SDÍLET
sinfin.digital