Den ve 30 vteřinách: Zeman pověřil Babiše sestavením vlády, Kalousek chce vládnutí ANO zabránit

ČTK, vkr

Prezident Miloš Zeman pověřil šéfa hnutí ANO Andreje Babiše sestavením vlády. Babiš od Zemana převzal pověřovací listiny, šéf ANO dal již dříve najevo, že by chtěl menšinovou vládu. Tomu chce ovšem zabránit strana TOP 09, podle které je řešením blokovat volbu předsedy sněmovny. Pak by totiž nemohla současná vláda podat demisi a nový kabinet by se nemohl ujmout svého mandátu. Co dalšího se dnes v Česku i ve světě děje? 

Prezident Zeman pověřil Babiše sestavením vlády, jmenování nepodmínil důvěrou

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Jde o neformální krok, který není zakotven v Ústavě, měl by ale vést k pozdějšímu jmenování Babiše premiérem. Šéf ANO už dal dříve najevo, že by chtěl vytvořit menšinovou vládu, Zeman tento záměr podpořil, proto pro jmenování Babiše premiérem nechtěl podpisy většiny poslanců. Pověření jednáním o sestavení vlády Zeman použil už před čtyřmi lety, před jmenováním vlády současného premiéra Bohuslava Sobotky. Sobotka po převzetí pověření Zemana pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Babiš na cestě k premiérskému křeslu. Prezident Zeman šéfa hnutí ANO pověřil sestavením vlády

TOP 09 chce zabránit menšinové vládě ANO tím, že nedojde ke zvolení předsedy sněmovny

Předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska napadlo originální řešení, jak zabránit vzniku menšinové vlády v čele s Andrejem Babišem. Podle odstupujícího předsedy strany tomu může zabránit jen to, že nebude zvolen předseda nové sněmovny. Bez zvolení předsedy, na kterého by měli kandidovat Radek Vondráček z ANO a předseda ODS Petr Fiala, nemůže ustavující schůze skončit. A až po ní přitom může podat demisi současný kabinet Bohuslava Sobotky a prezident Zeman může jmenovat nový kabinet. Podle Kalouska by schůze neměla skončit do doby, než Babiš vrátí pověření k jednání o sestavení nové vlády, jež mu dal Zeman dnes, nebo nepřijde s jiným řešením vládnutí.

Je to cesta do pekel. K vládní nestabilitě nabízí TOP 09 ještě parlamentní krizi, varuje Znoj

Katalánský premiér prý v Belgii nežádá o azyl. Trvá na tom, že jeho vláda je legitimní

„O azyl v Belgii nežádám,“ tvrdí katalánský premiér Carles Puigdemont, který dodal, že on a jeho ministři stále představují legitimní vládu Katalánska. Puigdemont na tiskové konferenci uvedl, že jeho cílem je prý vysvětlovat katalánský problém v Bruselu, ve městě, které je „institucionálním srdcem" Evropy. Neuvedl však, jak dlouho se hodlá v srdci Belgie zdržet, k návratu do Španělska by prý potřeboval „garance" spravedlivého procesu ze strany Madridu. Puigdemont odjel do Belgie se sedmi členy svého kabinetu v pondělí, některá média spekulovala, že se v zemi hodlají ukrýt před španělskou justicí.

Boj o Katalánsko: Soud zablokoval rezoluci o nezávislosti, Puigdemont hledá podporu v Bruselu

Při jaderné zkoušce v KLDR se v září propadl tunel, zahynulo zřejmě přes 200 lidí

Přes dvě stovky lidí podle všeho zahynuly v KLDR v září, když se po šesté severokorejské jaderné zkoušce údajně propadl v testovací lokalitě tunel. Uvedla to japonská televize Asahi s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací. Prvním kolapsem tunelu, k němuž došlo kolem 10. září, bylo zasaženo asi 100 dělníků. Druhý propad nastal při záchranné akci a je možné, že celková bilance překonala 200 obětí, informovala Asahi. Svou zatím poslední a nejsilnější nukleární zkoušku uskutečnila Severní Korea 3. září v testovací lokalitě Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto na severovýchodě země, asi 100 kilometrů od hranic s Čínou.

Katastrofa v KLDR: Test jaderné střely zabil na 200 lidí

Trump odmítá, že obvinění Manaforta souvisí se spoluprací jeho týmu s Ruskem

Americký prezident Donald Trump dnes na svém oblíbeném twitteru znovu zopakoval, že obvinění jeho někdejšího šéfa kampaně Paula Manaforta nijak nesouvisí se spoluprací volebního štábu s Moskvou. Svého někdejšího člena kampaně George Papadopoulose, který se přiznal, že se stýkal s lidmi reprezentujícími ruské zájmy, pak označil za již odhaleného lháře. „Jak řekl právník Paula Manaforta, nejsou tam žádné tajné dohody a zmíněné události se staly dlouho předtím, než vstoupil do kampaně," uvedl Trump. „Jen málo lidí znalo mladého a nízko postaveného dobrovolníka jménem George, u kterého se již prokázalo, že je to lhář," dodal republikánský prezident.

„Smyčka se utahuje a všichni vyšilují." Jak to vypadá v Bílém domě po klíčovém zlomu v ruské aféře?

Počet obětí nedělní vichřice v Česku stoupl na 4, bez proudu zůstávají tisíce lidí

Počet obětí nedělní vichřice v Česku vzrostl na čtyři. Zatím poslední potvrzenou obětí bouře Herwart je osmdesátiletý houbař, kterého stejně jako ostatní tři zabil padající strom. Muž zemřel v neděli odpoledne u Veliše na Benešovsku. Vedle obětí na životech vichřice způsobila i další škody: část obyvatel republiky je stále bez elektrické energie, na železnici je kvůli popadaným stromům dále omezen provoz na třech tratích. Škody sčítají i silničáři, energetici nebo památkáři. Státní podnik Lesy ČR dnes zvýšil jejich odhad na 1,4 milionu metrů krychlových poškozeného dřeva z původního milionu. Vichřice v neděli přerušila dodávky elektřiny k půl milionu odběratelů energetické firmy ČEZ, v úterý ráno zůstávalo bez proudu ještě přes 11.000 odběratelů, po poledni se jejich počet snížil na 9000.

Záběry ukazují ničivou sílu nedělní vichřice. Střechu pražského Výstaviště strhla jako papír

SDÍLET
sinfin.digital