Drtivá shoda ve sněmovně: pro konec dětských dluhů zvedl ruku každý poslanec

Ani jeden poslanec nebyl proti novele občanského zákoníku, která zakazuje dětské dluhy. Podle Kateřiny Valachové z ČSSD má norma zabránit především tomu, aby v České republice v 21. století probíhaly exekuce dětských dluhů. „Dětské dluhy jsou něco, co samozřejmě v naší zemi nechceme, a je s podivem, že teprve teď se nám podařilo najít shodu, abychom dětské dluhy zakázali,“ uvedla s tím, že novela napravuje situaci nynějších asi pěti tisíc dětí v exekuci. „Dalším až dvaceti tisícům mladých lidí do 21 let, kteří řeší dětské dluhy, pomáhá. Nyní i do budoucna chrání všechny děti a posiluje jejich práva, aby jim dluhy nevznikly, ani se neexekuovaly,“ dodala pro INFO.CZ.

Zákon má předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s dluhy. Jejich vymáhání bude podle vládní novely možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Podobnou praxi zavádí také u vymáhání smluvních pokut. Co by se tedy napříště již nemělo stát? Typické příklady ve sněmovně uvedla právě Valachová. „Pavlovi zemřel ve dvanácti letech otec, jehož byl ze zákona jediným dědicem. Otec měl napůjčováno u několika nebankovních společností a jeho dluh byl o devadesát tisíc vyšší než hodnota jeho majetku. Matka jako zákonná zástupkyně toto dědictví neodmítla, a tak se Pavel bez vlastního vědomí ocitl v dluzích, které do dosažení dospělosti narostly na úrocích na více než 210 tisíc korun.“

Jiné příklady, opět citujeme Valachovou: „Petra se před dvěma lety dostala do dětského domova a tehdy se přišlo na to, že kvůli pokutě za neplatný lístek z doby, kdy jí bylo sedm let, je na ni v exekučním řízení vymáháno 18 tisíc korun. Vzhledem k jejímu nízkému věku může navíc částka stále stoupat. Další situace. Lidčin otec spáchal sebevraždu. Když krátce poté přišla do pěstounské rodiny, zjistilo se, že má proti sobě vedeny dvě exekuce. Obě za jízdu načerno do školy v doprovodu matky a to z doby, kdy bylo Lidce osm a dvanáct let. Celková částka vymáhaného dluhu je nyní více než 28 tisíc, z níž většinu tvoří náklady na exekuční řízení.“

Marek Výborný z KDU-ČSL zdůraznil, že zaváděná praxe je naprosto standardní a běžná jinde v civilizovaných zemích nejenom Evropy. „A sice, že není možné dítě, které nemá možnost se jakkoliv bránit, vystavit situaci, kdy v osmnácti letech startuje do života s batohem, břemenem dluhů, kdy o tomto břemeni, o tomto batohu, se dozví v okamžiku, kdy je mu osmnáct let a někde v poštovní schránce mu přistane dopis, kterým je mu oznámeno, že dluh, který vznikl často absurdně v raném dětství bez vědomí tohoto dítěte, je vymáhán podobou exekuce.“ Patrik Nacher z hnutí ANO pak zdůraznil, že sněmovna v pátek napravila něco, co v České republice funguje dvacet let.

Podle jeho stranické kolegyně Heleny Válkové je v pátek schválená novela občanského zákoníku důkazem toho, jak málo se zákonodárci věnují právě těm, kteří se nemohou bránit. Tedy dětem. „Těch restíků je tady opravdu v oblasti dětí hodně. Máme tady taky návrh zákona o dětském ombudsmanovi, který by jistě v takovémto případě vystoupil a v těch konkrétních kauzách se dítěte zastal. Účinněji než může nyní veřejný ochránce práv. Takže nezapomeňme na to, že kdybychom měli tu škálu právních předpisů, které tady přijímáme, doplnit, a nemělo by zůstat jenom u této problematiky dětských dluhů, exekučního řízení, tak bychom se měli ještě propracovat i k projednání zákona o dětském ombudsmanovi.“

sinfin.digital