Druhá vlna EET zabíjí vesnické obchody. Vrátí se pojízdné prodejny?

Druhá vlna EET už hlásí první oběti. Investice do elektronické pokladny a povinnost evidovat všechny tržby pro maloobchodníky a velkoobchodníky někteří podnikatelé neunesli a raději skončili. I ti nejmenší prodejci museli za pokladnu zaplatit zhruba 11 tisíc korun, což bylo především v menších obcích velký problém.

Například v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku skončily kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) dva obchody na náměstí – second hand a galanterie.  Ukončení podnikání v městečku s 3000 obyvateli zvažovala i Jiřina Sppaertsová, která má na náměstí obchod s dárkovým zbožím. Nakonec ale pokračuje dál. Pro drobnou podnikatelku je ovšem 11 tisíc dost peněz, částka jí teď bude chybět na nákup nového zboží.

„Není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit už dnes," varují kontroloři. EET zatím funguje bez problémů

Nespokojené reakce lidí zaplavily sociální sítě. Podle nejnovějších zpráv budou vesnice a městečka po zavedení EET ještě tišší. „Trafika – paní je dnes také již v důchodu. Možná, že ten obchůdek byl dnes již spíše náplní jejího života a příležitostí pro setkání s lidmi, ale k sakru, proč ne?“ píše na Facebooku Veronika Jurečková Mališová. Ta uvádí, že v její obci končí tři menší obchody.

Lidé si stěžují, že venkov zeje prázdnotou a EET tomu ještě nahrává. Navíc tato politika posílí velké obchody a supermarkety. Drobné prodejny na vesnici skomírají. Možná tak nakonec návrat oslaví pojízdné prodejny. „Je jasné, že největší dopad Babišovi politiky pocítí nejvíce už tak vylidněný venkov a maloměsto,“ smutně popisuje v Polici nad Metují stránka Smutná farmářka. Tam zavírá své obchůdky hned několik podnikatelů.

Někteří zase upozorňují na plýtvání papírem a neefektivnost. Miniúčtenka za sirky je pro některé zbytečné papírování.

Kvůli EET také přestává mnoho turistických informačních kiosků či muzeí prodávat suvenýry. Města a obce mají ze zákona sice výjimku, pokud ale nabízejí suvenýry v komisním prodeji, zastupují tak výrobce a musí pokladnu k EET mít. 

Nervozita a drahé kasy. Někteří obchodníci na ně čekali do poslední chvíle, kontroly začnou už dnes

„Prakticky to znamená, že do středy musíme s kolegyní vyklidit polovinu našeho krámku. Ze všeho nejhorší je to, kdo jsou naši komitenti, pro které bude stažení z prodeje pravděpodobně likvidační: jsou to drobní výrobci, nakladatelé, chráněné dílny a podobně, mimo jiné třeba soběslavská Rolnička, Arleto a další...," psala Ludmila Mikulová na svém Facebooku.

K symbolické stávce vyzývá Strana svobodných občanů. Dnes v poledne by měli na tři minuty zavřít někteří prodejci, kteří se k protestu přidají.  Události se účastní podle Facebooku přes 250 lidí.

Přestože pro některé podnikatele je povinnost EET likvidační, někteří zákon vítají. Podle zastánců totiž přinese v podnikání větší rovnost. „My jsme hned od počátku byli pro elektronickou evidenci tržeb, protože srovná podmínky podnikání na trhu,“ říká o zavedení EET Irena Vlčková z Asociace svazu obchodu a cestovního ruchu. „V každém případě chceme, aby pokračovala třetí a čtvrtá vlna. Měla by se týkat všech bez výjimek,“ podotýká.  

SDÍLET
sinfin.digital