Exkluzivně: Je dost obtížné si představit, že by v přímé volbě mohl Zemana někdo porazit, říká expert

Nikoli náhodou předstoupí Miloš Zeman v den sjezdu ČSSD před veřejnost, aby oficiálně oznámil své rozhodnutí stran obhajoby mandátu na Hradě. Všeobecně se očekává, že na prezidenta kandidovat opět bude. Tedy pokud mu to zdraví dovolí. Podle našich informací je již dokonce domluven s Bohuslavem Sobotkou na podpoře sociálních demokratů. Ostatně premiér již několik měsíců pracuje na tom, aby třecí plochy s prezidentem zahladil. V čase klíčového boje s Andrejem Babišem ČSSD nechce zjevně plýtvat silami a bojovat na dvou frontách. O šancích Miloše Zemana na znovuzvolení jsme hovořili se sociologem Centra pro výzkum veřejného mínění Janem Červenkou.

Existuje tady člověk, který má reálnou šanci porazit v přímé prezidentské volbě Miloše Zemana?

To je velmi složitá otázka. Prezidentské volby se uskuteční někdy začátkem příštího roku, tudíž nás od nich v čase našeho rozhovoru dělí asi deset měsíců. To je v politice ještě poměrně dlouhá doba, během níž se může odehrát mnoho věcí, které mohou výrazně proměnit postoje a nálady voličů. Navíc není stále jasné, kdo bude kandidovat, dokonce ani v případě Miloše Zemana to zatím nevíme jistě, i když se to dá předpokládat.

Někteří kandidáti se ale přece již objevili, o jiných se poměrně intenzivně spekuluje…

Jistě, o některých možných kandidátech se spekuluje, jiní možnost kandidatury naznačili, nebo už oznámili, že kandidovat budou, ale jestli opravdu budou kandidovat, to taky nevíme. Konec konců, před minulou volbou taky z některých ohlášených a podaných kandidatur posléze sešlo a nikde není psáno, že se to nebude opakovat i tentokrát.

Prezident Zeman se na Hradě radil s miliardářem Kellnerem. O Rusku i Číně

Navíc zatím nejsou k dispozici ani žádná empirická data týkající se nadcházejících prezidentských voleb a z vyjadřované důvěry nelze automaticky vyvozovat případnou volební podporu, tudíž se ocitáme na velmi ošidné a vratké půdě ryzích spekulací.

Je ale přece nejméně už dva roky zjevné, že Miloš Zeman po druhém mandátu touží. Jeho téměř permanentní turné po České republice, při kterém objíždí téměř každou obec v zemi, není nic jiného, než svérázná předvolební kampaň…

Za předpokladu, že Miloš Zeman bude skutečně kandidovat na své druhé prezidentské období, a za předpokladu, že nenastane žádná mimořádná událost, která by dramaticky podlomila důvěru, kterou ve vztahu k němu jako k prezidentovi vyjadřuje lehce nadpoloviční většina občanů, je dost obtížné si představit, že by jej v přímé volbě mohl jakýkoli protikandidát porazit.

Odchodu Prouzy předcházely měsíce tajností. Rozhodl o jeho konci i Miloš Zeman?

Prezidenti obhajující mandát s takto vysokou důvěrou veřejnosti v přímých volbách zpravidla neprohrávají, leckdy naopak vyhrávají i s nepříliš vysokým ratingem. Obzvláště v situaci, kdy proti nim nestojí nějaký mimořádně silný kandidát schopný získat širokou podporu nespokojených voličů.

Může atmosféru ve společnosti změnit předvolební kampaň?

Současná situace se pod vlivem prezidentské kampaně významně proměnit může, avšak kterýkoli vyzyvatel současného prezidenta to bude mít velmi těžké.

Proč?

Je to jednoduché: bez ohledu na to, o koho půjde, bude přirozeně vnímán v první řadě jako „anti-Zeman“. Avšak žádný „anti-Zeman“, který bude reprezentovat Zemanovy nejaktivnější a nejviditelnější kritiky, což jsou politické strany, mainstreamová média a někteří političtí aktivisté vesměs napojení na neziskový sektor, přitom nebude nejspíš příliš úspěšný v získávání hlasů těch potenciálních voličů, kteří Miloše Zemana vnímají spíše pozitivně než negativně.

Navíc je otázkou, zda vůbec dokáže sjednotit Zemanovy odpůrce. Potíž je samozřejmě v tom, že jakýkoli protikandidát Zemana napojený na kteroukoli politickou stranu může být už jen z tohoto titulu nepřijatelný pro mnohé voliče, kteří by chtěli hlasovat proti Zemanovi. Z různých důvodů nepřijatelný může být pro část Zemanových odpůrců i „nezávislý“ kandidát typu Horáčka, Okamury nebo Robejška.

Z čeho tak usuzujete?

Každý člověk má nějakou minulost a nějaké názory nebo cíle, které nemusejí všem konvenovat. Pozitivní motivace k volbě, tj. podpora preferovaného kandidáta, má navíc obvykle mnohem vyšší mobilizační účinek než negativní motivace.

A dále: jak politické strany, které jsou na tom v tomto ohledu špatně dlouhodobě, tak mainstreamová média, u kterých se kdysi poměrně vysoká míra důvěry v průběhu posledních několika let zredukovala prakticky o polovinu, jsou přijímány převážně s nedůvěrou, takže jejich podpora případného protikandidáta Miloše Zemana může fungovat zcela kontraproduktivně.

Osudová otázka nejen pro ČSSD: jak porazit Babiše? Experti vysvětlují, proč volby pro stranu nemusí skončit dobře

Současnému prezidentovi přitom ve zvýšené míře nedůvěřují lidé, kteří k volbám nechodí, což je další možný problém pro jakéhokoli „anti-Zemana“. Obecně si myslím, že šance vyzyvatelů Miloše Zemana jsou malé, přičemž podle mého názoru větší šanci na úspěch by mohl mít takový protikandidát, který bude s to Zemanovi přebrat významnější část jeho potenciálních voličů, tj. nikoli jeho odpůrců, a který bude zároveň přijatelný i pro ty, kteří Miloše Zemana podruhé v prezidentském úřadu opravdu, ale opravdu nechtějí.

To je ovšem něco jako řešení kvadratury kruhu. Pokud by se ty volby konaly dnes, tak asi jediný, kdo by mohl představovat pro Miloše Zemana vážnější výzvu, by byl osobně Andrej Babiš, ovšem v takovém případě by bylo otázkou, pro koho by se rozhodli ti, kteří nemusejí Miloše Zemana, ale kterým zároveň vadí také Babiš. I tady bych si osobně vsadil spíše na stávajícího prezidenta.

Co by měl hypotetický kandidát splňovat, aby mohl Zemanovi realisticky konkurovat?

Jak už jsem naznačil, podle mě reálnější šanci na úspěch může mít někdo, kdo dokáže ve větším měřítku přebírat Zemanovi jeho voliče. Zároveň by měl být s to získat na svou stranu i Zemanovy odpůrce. Výhradně na odpůrcích volby vyhrát nepůjde, protože ti jsou v menšině a podstatnou část z nich tvoří lidé, kteří nikdy nechodí k volbám. V tuto chvíli nikoho takového tady nevidím, což samozřejmě neznamená, že se nemůže objevit. Ale nevidím to jako příliš reálné.

Jak přímou prezidentskou volbu ovlivní volby do Poslanecké sněmovny?

To je zajímavá otázka. Na jedné straně úspěch či neúspěch jednotlivých stran bude mít nepochybně určitý vliv na šance případných kandidátů těchto stran v prvním kole prezidentských voleb, které budou následovat v nevelkém časovém odstupu. Voliči můžou začít taktizovat s tím, že třeba jejich preferovaný kandidát, nebo kandidát preferované strany nemá šanci postoupit do druhého kola a rozhodnou se pro někoho jiného, kdo bude mít větší šanci na úspěch.

ANALÝZA: Sjezd ČSSD změny nepřinese. To hlavní přijde po volbách

Na straně druhé, povolební situace a nová politická a vládní konstelace budou mít velký vliv na postup jednotlivých stran a mohou se promítat i do kampaně a do uvažování samotných voličů. Čeští voliči v minulosti už několikrát prokázali, že mají tendenci k vyvažování, a pokud by například výrazně v podzimních volbách uspělo hnutí ANO, mohlo by to při prezidentské volbě vést k utvoření voličské koalice proti Babišovi a jeho hnutí.

Nejspíš by se to projevilo především ve druhém kole, pokud by případný kandidát ANO uspěl v kole prvním. Ale opět, je to spekulace typu, co by bylo, kdyby.

I tak mi vychází, že jediný, kdo může Zemana reálně ohrozit, je případný kandidát hnutí ANO. Třeba Martin Stropnický. Souhlasíte?

Případný kandidát ANO má slušnou šanci postoupit do druhého kola, i když určitým problémem může být to, že voliči ANO jsou zároveň z velké části lidé, kteří v roce 2013 volili už v prvním a zejména ve druhém kole Miloše Zemana a kteří mu jako prezidentovi aktuálně důvěřují.

Jestli budou hlasovat „loajálně“ ke svojí preferované straně, to je velká otázka. Pokud hnutí ANO nepostaví samotného Andreje Babiše, což asi neudělá, nebo pokud nenalezne někoho neméně výrazného, kdo by mohl konkurovat Zemanovi a přebít ho v pro voliče nejdůležitějších tématech, nemusí se eventuální kandidát ANO do druhého kola vůbec dostat.

Sobotka se bál konfliktu se Zemanem. Proto s návrhem nového ministra otálí, tvrdí politologové

Navíc, pokud se tam dostane a pokud tady po volbách do Poslanecké sněmovny vznikne vláda s Andrejem Babišem jako premiérem a ANO bude zároveň její dominantní stranou, je dost možné, že se proti němu utvoří voličská koalice, která podpoří i Miloše Zemana, pokud v druhém kole bude právě on.

Zeman je již údajně domluven s Bohuslavem Sobotkou na tom, že ho ČSSD podpoří. Jak hodně to může být pro Zemana důležitý faktor?

Pokud to tak bude, jistě mu podpora sociálních demokratů neuškodí. Je ale otázkou, nakolik mu může pomoci vzhledem k tomu, že voliči ČSSD mají většinou na Miloše Zemana velmi jasně vyhraněný názor. Většina z nich jej bude volit minimálně ve druhém kole a docela pravděpodobně už i v prvním, menší část jej naopak za žádných okolností volit nebude, a to bez ohledu na stranické doporučení.

Situaci zejména v prvním kole může ovlivnit to, zda do něj ČSSD případně postaví nějakého jiného kandidáta, anebo nikoli. Pokud dojde na avizované vnitrostranické referendum o kandidátech, což už tady jednou bylo, je velmi pravděpodobné, pokud mezi kandidáty bude zařazen i Miloš Zeman, že podporu získá, a to by mu zcela jistě usnadnilo situaci v prvním kole.

Sobotka aneb Příběh muže bez názoru. Komentář Bohumila Pečinky

Ale nemyslím si, že je to zcela zásadní faktor. Voliči se při jiných volbách chovají dost autonomně a ne vždy se řídí svými stranickými preferencemi u voleb do Poslanecké sněmovny. Tudíž vliv stranické podpory bych tady neabsolutizoval. Navíc, podpora strany nemusí působit jen pozitivně, i když stoupenci Miloše Zemana dobře vědí, koho chtějí volit, a na stranické hrátky asi nebudou brát příliš zřetel.

A jaké šance by měl společný kandidát všech středových a pravicových stran zastoupených ve sněmovně kromě hnutí ANO? Pokud tedy Babiš kývne na nominaci svého kandidáta…

To se prakticky vůbec nedá odhadnout. Velkou část elektorátu tohoto zaměření tvoří ti, kdo preferují ANO. Těžko si také dovedu představit společného kandidáta ODS, TOP 09, lidovců a třeba STAN, případně dalších subjektů. Pokud by se na někom dokázali shodnout a ten někdo byl přijatelný pro voliče těchto stran, což je opět kvadratura kruhu, pak by to aritmeticky asi nebylo úplně beznadějné pro postup do druhého kola. Ale to je asi tak všechno.

Sobotka tlačí Babiše doprava. Chce tak podkopat základ úspěchu hnutí ANO

Kandidát, který bude anti-Zemanem a anti-Babišem v jednom, s podporou Miroslava Kalouska, Petra Gazdíka a celé ODS, bude obtížně hledat širší podporu u voličů, kteří ještě nezapomněli na vládu Petra Nečase a kterým většinou Miloš Zeman nebo Andrej Babiš vadí mnohem méně, než Miroslav Kalousek.

SDÍLET
sinfin.digital