FAMU stále hrozí odchod předních českých filmařů, kvůli zpupnosti dokumentaristů

urm

31. 05. 2018 • 11:14

Filmová akademie múzických umění (FAMU) by stále mohla přijít o své nejvýraznější tváře. Sedm senátorů akademického senátu FAMU minulý týden rozhodlo odvolat široce respektovaného děkana Zdeňka Holého. Od té doby ovšem roste nespokojenost s rozhodnutím senátu a přibývají velká jména české kinematografie, z nichž o některá by FAMU mohla přijít.

Za Holého se postavila jasná většina vedoucích kateder, z nichž mnozí pohrozili odchodem, pokud bude současný děkan odvolán. Jsou mezi nimi Petr Jarchovský, který má dvě nominace na Oscara, nejlepší český zvukař Pavel Rejholec, celosvětově respektovaný dramaturg Ivo Trajkov, dnes už legendární kameraman Jaroslav Brabec či bývalý ředitel HBO Europe Ondřej Zach.

Ostřed proti akademickému senátu se vyjádřila i režisérka Helena Třeštíková. „S odvoláním vůbec nesouhlasím, myslím si, že je to zbrklý a neuvážený krok, jestli tam byly nějaké spory, jsou to spory, které se dají řešit kultivovanou debatou, a ne činem, který ve výsledku může celou školu rozložit,“ řekla režisérka ČTK.

Za spory na FAMU stojí nejspíš boj o moc. Návrh na odvolání se objevil jen několik hodin poté, co Holý vyhlásil otevřené výběrové řízení na pozici vedoucího Katedry dokumentární tvorby. Návrh na odvolání děkana pak nebyl s nikým konzultován, což je také důvod, proč je většina akademické obce zaskočena.

Za Holého se postavil i režisér Jan Hřebejk, který napsal velmi tvrdý otevřený dopis kritický k akademickému senátu. "Neochota této guerilly permanentních revolucionářů a majitelů pravdy smířit se s demokratickou volbou děkana, mě vede k pojmenování této Andersenovské situace. Ta pohádka se jmenuje Císařovy nové šaty," uvedl.

SDÍLET

Billboard-bottom-1