„Francouzsko-německý motor Evropy“ míří do Prahy. Dojde na setkání s Babišem na reformu EU?

Markéta Žižková

Lucie Bednárová

V pátek do Prahy přijedou hned dva významní evropští státníci. Nejprve se s premiérem Andrejem Babišem setká německá kancléřka Angela Merkelová, večer pak dojde na schůzku s francouzským prezidentem Emmanulem Macronem. Ten navštíví i svůj český protějšek – prezidenta Miloše Zemana. Do Česka míří politické osobnosti kvůli stému výročí založení Československé republiky. Jak se shodují politici i odborníci oslovení redakcí INFO.CZ, premiér Babiš s nimi bude ale zřejmě řešit i aktuální politické otázky.

Obě návštěvy premiéra Babiše má v gesci Úřad vlády. O čem budou politici jednat se však oficiálně neví. Zdroje z blízkosti příprav nejčastěji spekulují o tom, že by Babiš mohl s Merkelovou i Macronem mluvit o své představě EU a potřebě její reformě do budoucna. Témat ale může být více.

Čeští politici, které redakce INFO.CZ oslovila, návštěvy kvitují. „Neznám program návštěv, proto je detailněji nemohu komentovat. Obecně ale mohu říct, že je dobře, že probíhají,“ říká pro INFO.CZ předseda ODS Petr Fiala.

ČSSD opakuje staré chyby svých socialistických kolegů ve zbytku Evropy. Komentář Traiana Urbana

sinfin.digital