Haló, tady Miloš Zeman. Jak probíhají telefonáty špiček států?

Jaká jsou protokolární pravidla pro telefonické rozhovory českých prezidentů, premiérů a ministrů s jejich zahraničními protějšky? V čem se liší a kdo komu volá?

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si nebere servítky. Od svého zvolení absolvoval už celou řadu telefonátů se zahraničními státníky a několikrát vyvolal poprask. Horké chvíle diplomatům připravil, když mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu.

Americké ministerstvo zahraničí navíc muselo žehlit podobnou situaci už v polovině listopadu po telefonátu Trumpa s pákistánským premiérem Navázem Šarífem, kterého prezident označil za „skvělého chlápka“. Vztahy mezi Islámábádem a Washingtonem se přitom v posledních letech výrazně zhoršily kvůli opakovaným americkým obviněním, že Pákistán poskytuje útočiště islamistům, kteří zabíjejí americké vojáky v Afghánistánu.

Včera s Donaldem Trumpem mluvil i český prezident Miloš Zeman, který od něj získal pozvání do Bílého domu. INFO.CZ zjišťovalo, jak takové telefonáty špiček státu probíhají.

Zeman se dočká. Trump ho pozval do Bílého domu

Ať už si se zahraničním státníkem po telefonu povídá prezident, premiér nebo ministr, z logiky věci je postup obdobný, ale v některých jeho fázích se může lišit s ohledem na řešené téma, jeho důležitost a také vztah mezi oběma politiky.

Jak je hovor domlouván?

Telefonát bývá domluvený s dostatečným předstihem, ale nejedná se o otázku týdnů. „Není to určeno. Pokud to situace dovolí, tak je to i v řádech dní,“ řekla redakci Irena Valentová z Ministerstva zahraničních věcí. V naléhavých případech je možné zařídit hovor i během několika hodin.

Rozhovor domlouvají diplomaté z Prahy, nebo z velvyslanectví v konkrétních zemích. „Domlouvání probíhá buď přes naši ambasádu v dané zemi, která kontaktuje příslušný úřad a naopak, případně se spojí přímo ředitelé sekretariátu nebo ředitelé kanceláře ministra,“ pokračuje Valentová. Zda se zvolí první nebo druhá možnost, záleží do velké míry na vztazích obou zemí.

Diplomaté běsní, Čína protestuje. Trumpův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu způsobil skandál

Jak probíhá hovor?

Podle Černínského paláce platí pravidlo, že ten, kdo si rozhovor vyžádal, také vytáčí číslo a hovoří jako první. „Volá se buď přes sekretariáty ministrů, nebo si mohou ministři volat napřímo,“ vysvětluje Valentová.

Podobné je to i v případě prezidenta republiky. Tiskový mluvčí současné hlavy státu Miloše Zemana Jiří Ovčáček redakci popsal, jak probíhal telefonní rozhovor mezi českou hlavou státu a budoucím americkým prezidentem Trumpem: „Panu prezidentovi na pracovním stole zazvonil telefon, pan prezident zvedl sluchátko a v něm se ozval nastupující prezident USA Donald Trump.“ 

Ovčáček dodává, že obsah telefonátů plně závisí na obou politicích. To potvrzuje i Irena Valentová z ministerstva zahraničí. „Protokolární pravidla existují, ale nejsou dogmatická. I tady se přihlíží k okolnostem. Nejvíce ale záleží na naléhavosti hovoru a také na vztazích mezi ministry.“

„Polibek smrti na rozloučenou“. Toto může přinést Trumpův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu

Ve většině případů zatím vládne tradice. Rozhovory probíhají nejčastěji přes pevnou linku, ale výjimkou není ani použití mobilních telefonů. Videohovory tolik oblíbené nejsou, ale občas na ně také dojde. Prezident Miloš Zeman takto v loňském roce volal třeba vojákům na zahraničních misích.

Jak dlouhé jsou hovory a kdo je končí?

Telefonické hovory prezidenta Zemana se zahraničními státníky jsou podle Jiřího Ovčáčka „krátké“. Jak ale dodává Irena Valentová z ministerstva zahraničí, doba hovorů není přesně stanovena a opět záleží na okolnostech a probíraných tématech. Rozhovor končí zpravidla ten, kdo jej začal.

Kdo je se státníky v místnosti?

Ani tady není protokol zcela striktní. „Může to být různé. Záleží na rozhodnutí ministra,“ uvádí Valentová. V případě rozhovoru mezi Zemanem a Trumpem byl v místnosti také tiskový mluvčí a ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Pokud je potřeba, u hovoru může být i tlumočník.

SDÍLET
sinfin.digital