Hospodští se bojí protikuřáckého zákona. O svých restauracích by chtěli rozhodovat sami

Kristína Paulenková

Eliška Kubátová

Hospodští se po příjetí protikuřáckého zákona bojí, že lidé budou kouřit venku a okolí si může na ně stěžovat. Někteří pak uvažují, jak kouření lidem přesto umožnit – třeba zimní zahradou. Všichni se shodují, že zákon pro ně může znamenat problémy. Hospodští a restauratéři si přitom ani tak nestěžují na samotné nařízení. Někteří jsou dokonce rádi, protože pracovat v cigaretovém dýmu není příjemné pro nikoho. Vadí jim ale, že o svých provozovnách nemohou rozhodovat sami. 

Hudba duní, před svátky není ani jediný stůl volný. Sednout si člověk může jen na bar.  Jihlavská Mikulka je klubová hospoda, mladí lidé se do oblíbeného kultovního baru chodí bavit. Často se tam zábava táhne až do časných ranních hodin. Jen málokdo si dokáže představit, že by se tam nekouřilo. Přesto od května začne platit protikuřácký zákon a hospody a restaurace se budou muset přizpůsobit.

„Upřímně chci, aby se tady nekouřilo a nechci, aby lidi byli naštvaní na mě, že jsem to zakázal a jsem rád, že to zakázal stát a tím pádem jsou oni naštvaní na stát,“ říká nekuřák Jan Řehoř, provozovatel Mikulky. V žádném případě si Řehoř nemyslí, že bude chodit méně zákazníků, s dalším nádechem dodává velké ale. „Problém bude v tom, že lidi budou chodit ven na ulici a bude tam hluk a následně stížnosti, protože my nejsme hospoda, která zavírá v deset,“ vysvětluje, že se třiceti lidmi venku nemůže nic dělat. Ulice není jeho.

Hospody v poslední době zavírají

sinfin.digital