I případné dojednání vládní koalice může uvnitř Pirátů vyvolat odpor, varuje expert

Europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová v sobotu během celostátního fóra strany kritizovala dojednanou podobu předvolební koalice se STAN. Podle ní až příliš otupí program Pirátů. Politolog Lubomír Kopeček pak upozorňuje, že totéž stranu čeká v případě, že půjde po volbách do vlády. „Riziko samozřejmě je odpor, který může ve straně vyvolat dojednání určité vládní koalice – už dojednaná předvolební koalice neprochází uvnitř strany hladce,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ.

Politika je uměním kompromisu. Tak zní jedna z mnoha jejích definic. Což je škola, kterou si právě v těchto dnech Piráti procházejí. Případné programové ústupky v rámci před i povolební koalice pak budou jistou daní za to, že se jim podaří změnit půdorys vládnutí v zemi. Kopeček varuje ale ještě před jedním momentem, který souvisí s vnitřním ustrojením Pirátů. „Citlivým místem je nutnost schvalovat vše podstatné všemi členy Pirátů – otevírá to velký prostor pro vnitřní opozici.“ Kromě toho podle něj bude důležitá schopnost udržet vnitřní kohezi strany během vládnutí.

„Což souvisí právě s tím, že to bude vyžadovat uzavírání velkých kompromisů, a to personálních a programových,“ vysvětluje politolog, „a přistoupení i na představy, které se nemusí mnohým členům líbit. Piráti tak patrně zažijí větší vnitřní spory než v tomto volebním období, což ale nemusí být nic fatálního – záleží na schopnosti vedení umět komunikovat dovnitř strany i s voliči.“ Kopeček přitom tvrdí, že je nepravděpodobný vznik koalice Pirátů s hnutím ANO. „Nicméně velmi záleží na tom, jak dopadnou volby,“ dodává.

„Opakovaně tu byly – a to v letech 2006 a 2017 – situace, kdy se povolební jednání extrémně táhla řadu měsíců. Pokud by se něco podobného opakovalo, může se stát takřka cokoliv,“ vzpomíná politolog. Už samotné rozhodnutí Pirátů kandidovat se STAN má podle jeho mínění své plusy a minusy. „Hlavním plusem je určitě fakt, že strana má šanci bojovat o vítězství ve volbách, a tedy potenciálně i o obsazení premiérské funkce a výraznou vládní účast. Bez volební koalice se STAN by Piráti měli šanci mít na zisk kolem patnácti procent hlasů, s nimi to může být více. Volební koalice je ale pragmatická věc, protože vyžaduje určité programové kompromisy – hlavní minus.“

Podle Kopečka je nicméně zjevné, že většina stávající stranické elity Pirátů jasně upřednostňuje pragmatický postup a ochotu ke kompromisům. „Pokud budou Piráti po volbách ve vládě, budou za sebou mít už důležitou zkušenost jednoho volebního období ve sněmovně plus zkušenosti z některých exekutivních funkcí ve velkých městech a krajských radách. Reálně je to mnohem lepší výchozí situace pro zvládnutí exekutivy, než by měla strana, která se současně s prvním vstupem do sněmovny okamžitě ocitla i ve vládě,“ uzavírá Kopeček rozhovor pro INFO.CZ se zjevným odkazem na zkušenost Věcí veřejných a Strany zelených.

Ustoupili jsme příliš, koalice se STAN otupí náš program, obává se europoslankyně Gregorová

sinfin.digital