Jak sinice změnily svět a v čem může být jejich „zkáza“ varováním pro lidstvo?

Hromadný úhyn ryb kvůli nedostatku kyslíku, znečištění rekreačních vodních nádrží a rybníků, ohrožení pitné vody. S tím vším jsou spojené „nenáviděné“ sinice, k jejichž přemnožení v Česku přispívají klimatické změny a vyšší letní teploty. Málo známý je ale fakt, že bez sinic by na Zemi nežili ani lidé. Jsou to totiž právě sinice, které v hluboké minulosti svou „rozpínavostí“ měnily atmosféru a přispěly tak k evoluci, jejímž produktem je i člověk.

Když tento týden uhynuly v Dyji na Břeclavsku tuny ryb, za hlavní příčinu označili vodohospodáři přemnožení sinic, které v noci odebírají z vody kyslík a rybám tak vzniká kyslíkový deficit. Podobné problémy hlásí správci vodních toků v letošním horkém počasí i z dalších lokalit. Sinice jsou noční můrou i pro turistický byznys, protože jednoduše odrazují lidi od koupání.

Odborníci ale přisuzují nenáviděným sinicím, které budou „trápit“ Česko v budoucnu zřejmě ještě víc než dnes, možná až magický význam. A to hned ze dvou důvodů. Sinice jsou jednak prapůvodním hybatelem evoluce druhů dýchajících kyslík, jednak je jejich současné rozšíření indikátorem toho, jak se člověk chová k životnímu prostředí. Proto také znalci potvrzují, že jediným možným způsobem, jak se zbavit sinic, zůstává změna způsobu hospodaření a využívání krajiny podél vodních toků a nádrží.

„Bez vlivu sinic by život, tak jak ho známe dnes, neexistoval,“ řekl INFO.CZ Jan Kaštovský, který se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity zabývá právě sinicemi a řasami. Sinice mají podle něj obrovský vliv na evoluci, protože, s nadsázkou řečeno, vymyslely fotosyntézu, tedy přeměnu sluneční energie v energii chemických vazeb.

Globální katastrofa sinic

Jak to udělaly, Kaštovský před časem detailně popsal na univerzitním vědeckém webu Sciencezoom. Před miliardami let podle něj existovaly na Zeměkouli prakticky jen sinice a jiné baktérie. Atmosféra planety byla původně úplně jiná, bylo tu spousta dusíku, metanu, oxidu uhličitého, něco vodních par a podobně.

Sinice si ze vzduchu braly CO2, dělaly z něj za pomoci sluneční energie cukry, a jako odpadní produkt tohoto procesu vznikal kyslík. „Sinic tady bylo strašně moc a dělaly to pár set milionů let. A on ten kyslík není pro živé organizmy moc dobrý ani dnes, je to agresivní plyn – a tehdy to způsobilo první globální katastrofu v dějinách Země,“ uvedl Kaštovský.

sinfin.digital