Je odmítání očkování proti covidu hřích? Církev řeší těžké dilema

Papež František jednoznačně podpořil očkování proti covidu-19 i další opatření k zamezení šíření infekce. U dalších církevních představitelů, včetně těch českých, je ale otázka otevřené podpory vakcinace mnohem složitější. Na jednu stranu církve chtějí pomoci k záchraně lidských životů, na druhé straně ale nechtějí přijít ani o ty, kdo vakcinaci (často i z náboženských důvodů) odmítají.

O jak složitou otázku se jedná, svědčí dnes řada příkladů z celého světa. Například v USA se už otevřeně mluví o nejednotě křesťanských církví, která v silně religiózním prostředí ztěžuje boj vlády s covidem. Desetisíce odmítačů očkování se totiž dožadují, aby jejich zaměstnavatelé uznali, že oni se z náboženských důvodů očkovat nemohou.

Americký zpravodaj německého křesťanského rádia Domradio referuje například o případu devětadvacetiletého Američana Chrisanna Holmese, který pracuje v ústavu pro duševně choré a jako „zdravotník“ by se tedy na základě nařízení vlády měl nechat (nejpozději od 4. ledna 2022 povinně) očkovat. Holmes však očkování odmítá z náboženských důvodů. Když ho zaměstnavatel požádal o jejich specifikaci, zdůvodnil svůj postoj citací z Bible. „Očisťme nás od všeho, co znečišťuje tělo i mysl.“

Někteří antivaxeři odmítají vakcinaci například z důvodu podezření, že vakcíny byly údajně vyvíjeny s pomocí embryí z uměle vyvolaných potratů. Zaměstnavateli však obecný odkaz na „náboženské důvody“ nestačil a požádal Holmese, aby mu z nějaké církevní organizace či farnosti přinesl potvrzení, že křesťanská víra opravdu očkování neumožňuje. A to se zdravotníkovi skutečně povedlo.

Podobně jako mnozí jiní antivaxeři získal potvrzení od oklahomského pastora Jacksona Lahmeyera. Ten založil nezávislou církev „Sheridan Church“ v Tulse v Oklahomě a antivaxerům za „mírný“ poplatek nabízí nejen členství, ale také „doklad“ o neslučitelnosti vakcinace s křesťanskou vírou. Podle webu Domradia dostal pastor, který se bude v roce 2022 ucházet v republikánských primárkách o kandidaturu na senátora, za pouhé tři dny 35 000 žádostí o toto potvrzení.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké dilema řeší církev kvůli očkování proti covidu?
  • Kde všude najdeme skeptiky k očkování?
  • A jak si v tomto ohledu vede Česko?
sinfin.digital