Je velká šance, že z Česka poputují další peníze pro Islámský stát, varují odborníci

Lucie Štěchová, Aneta Bednářová

17. 05. 2017 • 22:22

Takzvaný Islámský stát získal v loňském roce peníze z Česka. Tajné služby zjistily, že z našeho území odešla minimálně jedna finanční transakce na účet spojený s touto teroristickou organizací. Podle experta na extermismus Miroslava Mareše, které oslovila redakce INFO.cz, se jedná o výjimečnou událost – taková podpora Islámského státu se u nás ještě neobjevila – u níž ale existuje velká šance, že se bude znovu opakovat.

Samotná skutečnost, že z českého území odešly finanční prostředky, které mají podpořit teroristickou organizaci, není nijak výjimečná. „Už dříve tady byly spekulace o podpoře jiných organizací,“ upozornil v rozhovoru pro INFO.cz odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. „V minulém desetiletí se tady objevovaly podezřelé transakce a spekulovalo se o podpoře Hamásu a podobných skupin. Takže úplná novinka to není,“ říká odborník.

Informace o finanční podpoře takzvaného Islámského státu, o níž píší tajné služby ve zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda, je však dle něho výjimečná. „Taková informace se doposud v českém prostředí neobjevila,“ uvádí Mareš.

BIS se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Ve výroční zprávě za rok 2015 BIS upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali pouze krátkodobě.

3311090:article:true:true:true

Jako o nejvýraznější české lince vedoucí k takzvanému Islámskému státu, se dosud mluvilo o Janu Silovském, kterého loni zadržela turecká policie při pokusu dostat se do Sýrie, kde se chtěl připojit k islamistům. Muž později u soudu uvedl, že nechtěl nikoho zabíjet. Naopak doufal, že v Sýrii zemře sám. V únoru Silovského poslal Krajský soud v Plzni do vězení na 39 měsíců, nařídil mu také psychiatrickou léčbu. Odvolací senát pražského vrchního soudu ale před týdnem vyhověl návrhu státní zástupkyně Marcely Kratochvílové, která požadovala vyšší trest. Silovský by si tak měl za mřížemi odsedět šest let.

Mareš poukazuje i na jiné druhy podpory, které se Islámskému státu z Česka dostaly. „Podle loňské zprávy BIS se tady objevili jedinci, kteří morálně vyjadřovali podporu IS třeba ve veřejných promluvách. Případně tady byly útoky hackerů, kteří se nějakým způsobem hlásili k podpoře Islámského státu,“ vypočítal expert.

Finance ze zahraničí jsou pro Islámský stát stále důležitější komoditou. „Oni mají i vlastní zdroje, ale ta zahraniční podpora nabývá na významu. Dřív měli totiž například vlastní finance z prodeje ropy, které ovšem nyní vysychají. A proto se podpora dárců ze zahraničí stává stále významnějším zdrojem,“ vysvětlil Mareš. „Do budoucna můžeme očekávat další snahu o tuto zahraniční podporu, čemuž napomáhá i rozvoj nových technologií, jako jsou bitcoiny a další věci,“ doplnil.

Podobně hovoří i bývalý ministr vnitra a předseda zahraničního výboru Senátu ČR František Bublan. „Takzvaný Islámský stát má v poslední době nedostatek financí, protože přišel o určité obchody s ropou, které vykonával, takže bude hledat spojence samozřejmě i v Evropských státech, kde má zdroje nebo příznivce,“ uvedl senátor pro Českou televizi.

Finanční transakce a sledování jejich toků nám nicméně dle jeho názoru může pomoci v boji proti teroristům. „Tato cesta bude důležitá, aby se vysledovalo, s kým můžou být tito extremističtí bojovníci ve spojení třeba i v České republice,“ myslí si Bublan.

Bližší informace o penězích odeslaných z Česka, zatím nejsou známy. „Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha. Mlčí také ministerstvo vnitra. Na dotaz INFO.CZ uvedlo, že případ nebude komentovat.

SDÍLET