Klíčoví svědci si udělají čas. Před komisi kvůli úniku ze spisů v úterý předstoupí Babiš i Přibil

Markéta Žižková

20. 07. 2017 • 14:35

Sněmovní komise vyšetřující úniky ze spisů vyslechne v úterý „ústřední dvojici“. Na jednání se dostaví bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a novinář Marek Přibil. INFO.CZ to řekl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Babiš i Přibil potvrdili svou účast. Na jednání promluví také zástupci České advokátní komory.

Komise, která má za úkol vyšetřit úniky informací ze živých spisů, spustila svou činnost „naostro“ toto úterý. Na jednání promluvil náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild a náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž. Na některé z dalších setkání, která se budou opakovat do poloviny září každé úterý, budou pozváni i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Největší pozornost ale poutá právě Andrej Babiš a Marek Přibil. V uplynulých měsících se na veřejnost dostalo několik nahrávek, na nichž šéf ANO a dnes už bývalý novinář MF Dnes probírají načasování článků s kauzami, které by mohly poškodit Babišovy politické konkurenty. V jednom případě by se mělo jednat i o informace ze živého spisu.

„Mě zneklidňuje to, že bylo plánováno, že dojde k ovlivňování médií. A je úplně jedno, od koho aktivita vyšla. Pro nás jako pro komisi bude důležité, zda při setkání Babiše a Přibila měli k dispozici informace z živých spisů. To by bylo velmi závažné. Když pominu ochranu zdroje z hlediska novináře, tak v případě Andreje Babiše by došlo k porušení zákona. On nemá právo se seznamovat s informacemi z živých vyšetřovacích spisů. To budeme chtít vědět,“ řekl Plíšek již dříve v rozhovoru pro INFO.CZ.

Pokud komise dojde k závěru, že došlo k porušení zákona, může podat trestní oznámení. A to v době těsně před podzimními volbami. „Nevím, jestli je to politicky výbušné. Ale každý, kdo se dozví o protiprávním jednání, má ohlašovací povinnost. Já to s volbami nespojuji,“ tvrdí poslanec Plíšek. Andrej Babiš označil nahrávky za provokaci.

SDÍLET