Lidl vymazal z katalogu křesťanské kříže, aby nikoho neurazil. Češi jsou zlostí bez sebe

01. 09. 2017 • 17:58

Obchodní řetězec Lidl čelí po nějaké době opět komentářům nespokojených zákazníků. V rámci Řeckého týdne se v jeho letácích objevily i potraviny se známou scenérií z řeckého ostrova Santorini. Jak ale neuniklo pozornosti, z kostelů zmizely kříže. Společnost se hájí, že se jedná o motivy, které jsou na výrobcích na mnoha evropských trzích a mají proto být nábožensky neutrální. Někteří uživatelé jsou ale na internetu rozzuření doběla.

Řetězec Lidl je po nějaké době opět v ožehavé situaci. Poté, co jeho katalog s černošským modelem přitahoval negativní a rasistické reakce desítek lidí, je tentokrát jádrem sporu kříž. Křesťanský symbol zmizel z vrcholků kostelů na řeckém ostrově Santorini a někteří Češi jsou bez sebe.

Kořeny zásahu grafiků jsou v Belgii, kde Lidl upravený motiv použil a kde to údajně rovněž vyvolalo bouři nevole. V České verzi katalogu se obrázek objevuje na obalech některých výrobků. Pro některé nespokojené zákazníky je to – jak tedy tvrdí na facebooku – důvod, aby do prodejen Lidlu přestali chodit.

Jiní se berou rozezlené reakce na mušku a připomínají, že v ateistickém Česku jsou pro ně podobně vyhrocené příspěvky těžko pochopitelné.

Samotný Lidl na nespokojené komentáře reaguje, omlouvá se a tvrdí, že rozhodně nechtěl nikoho urazit. „V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce Řecký týden. Design obalu byl proto navržen mezinárodním týmem. Součástí naší obchodní politiky jako mezinárodní obchodní společnosti je zachování náboženské a politické neutrality,“ píše na vysvětlenou. Do budoucna se prý podobných přešlapů nedočkáme. „Aktuální zkušenost“ hodlá Lidl napříště brát při tvorbě grafiky v potaz.