„Mám právo vlastnit.“ Jaké jsou v Bruselu šance Babišovy stížnosti na zákon o střetu zájmů

Zákon o střetu zájmů, přezdívaný lex Babiš, se v praxi promítne 9. února. Ministr financí a vlastník holdingu Agrofert normu od počátku kritizuje a tvrdí, že je namířená konkrétně proti jeho osobě. Novelu zákona v polovině měsíce odsouhlasila dolní komora a přehlasovala veto prezidenta Zemana. Babišovi se tak osud zákona nepodařilo na „domácí“ půdě zvrátit, tak vkládá naděje do Evropské komise. Odborník na unijní právo mu ale velké šance na úspěch nedává.

 

Stížnost k Evropské komisi má tento týden podat jedna z firem holdingu Agrofert, Babiš to o víkendu řekl v televizi Prima. Novela, která obecně omezuje podnikání členů vlády a jejich kontrolu médií, je podle Babiše neústavní a omezuje jeho vlastnické právo, a tím i právo Evropské unie.

Babiš se obrátí na Evropskou komisi. Nesouhlasí se zákonem o střetu zájmů

„Já budu bojovat za svoje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva v České republice a jedna z firem Agrofertu (...) podá stížnost Evropské komisi na podezření na porušení práva Evropské unie ze strany členského státu,“ řekl v nedělní Partii Babiš s tím, že od Česka nebude požadovat odškodnění.

Vyhlídky na úspěch jsou ale malé. Podle vedoucího katedry evropského práva Univerzity Karlovy Michala Tomáška bude záležet především na tom, jak bude stížnost postavená.

Jurečka pro INFO.CZ: Sobotka a Babiš se chovají jako kluci na písku, kterým ukradli bábovičku

„Poukazovat na Listinu základních práv EU nepostačí, protože tu je možné aplikovat jen v souvislosti s jiným předpisem EU. Andrej Babiš by mohl ovšem argumentovat směrnicí EU o veřejných zakázkách, která mezi překážky poskytnutí veřejné zakázky neuvádí důvody stanovené naším zákonem o střetu zájmů,“ vysvětlil pro INFO.CZ.

Právě napadení nového zákona o střetu zájmů v souvislosti s pravidly, která v tomto ohledu stanovuje unijní směrnice, by mohlo být Babišovým želízkem v ohni. Ani v takovém případě ale ministr financí a majitel Agrofertu nemá vyhráno. Česko by totiž mohlo na případné námitky Komise odpovědět, že vnitrostátní norma může být přísnější než směrnice EU.

Středula pro INFO.CZ: Nizozemci z Aholdu se poučili, Babišovy řeči o minimální mzdě ničemu neprospívají

Při posuzování Babišovy stížnosti by Komise navíc pravděpodobně přihlédla k rozsudku Soudního dvora EU, na který se ve stejném případě obrátilo Řecko. I zde šlo o zadávání veřejných zakázek a zákaz vlastnit média platný pro členy vlády.

„Dostalo se to až k Soudnímu dvoru EU a ten jim to smetl ze stolu,“ řekl pro INFO.CZ Tomášek. Komise tak dala Řecku zapravdu a podobné rozhodnutí by se dalo očekávat i v případě Andreje Babiše.

Škatulata v Agrofertu. Společnost kvůli zákonu o střetu zájmů opustil místopředseda ANO Faltýnek

„Já si myslím, že ta stížnost nemá moc šanci na úspěch, protože si Komise vezme rozsudek soudního dvora v případě Řecka, řekne, že je to případ jako přes kopírák, a rozhodne stejně,“ tvrdí Tomášek s tím, že dokud nebude jasná forma Babišovy stížnosti, jsou to stále jen spekulace.

Jak stížnost na „lex Babiš“ dopadne, bude jasné možná až za rok, který má Komise na rozhodnutí. Pokud by se vicepremiérovi zadařilo a Brusel mu vyhověl, mohla by na adresu Česka zaznít výzva, aby zákon neuplatňovalo. To by fakticky vedlo nejspíš k jeho zrušení. Případné podání stížnosti Komise nechtěla pro INFO.CZ blíže komentovat.

Ministři mají ze sněmovny holubník. Babiš k interpelacím nechodí už skoro vůbec

Zákon o střetu zájmů schválila v polovině měsíce sněmovna, když přehlasovala veto prezidenta. Na základě novely nebudou mít firmy, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl, přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Andrej Babiš je nyní stoprocentním vlastníkem Agrofertu, před devátým únorem ale skupinu plánuje převést do svěřenského fondu.

Zákon obsahuje taky ustanovení, podle kterého vládní činitelé nesmějí provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra a Babiš je i vlastníkem rozhlasové stanice Impuls a hudební televize Óčko. Tato část zákona se však bude vztahovat až na další vládu.

SDÍLET
sinfin.digital