Ministerstva musejí odevzdat čtvrtinu rezerv, aby bylo na platy. Nic nemáme, varuje Pilného Jurečka

Ministerstva do rozpočtu na příští rok přispějí čtvrtinou svých rezerv, celkem půjde zhruba o deset miliard korun. Týká se to peněz z let 2013 až 2016, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého ministr financí Ivan Pilný (ANO) dostal pravomoc ministerstvům čtvrtinu výdajů z předchozích let odčerpat. Teprve když bude jasné, kolik peněz stát tímto způsobem získá, bude možné podle Sobotky rozhodnout, kolik peněz se přidá vysokým školám. Další peníze budou rozděleny podle vládních priorit.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) dohodu o poskytnutí části rezerv budou respektovat všichni ministři. „Neviděl jsem jediného ministra, který by řekl, že tu dohodu odmítá. Takže koaliční dohoda, která byla učiněna dnes ráno, tak z toho koaličního jednání si odnáším pocit, že to nikdo nezpochybnil a že to všichni akceptují,“ konstatoval. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nicméně na tiskové konferenci uvedl, že v jeho resortu už žádné rezervy nejsou.

Zdevastovaná města, miliony lidí bez proudu a škody za biliony. Ničivý hurikán Irma v 8 číslech

Pilný očekává, že mu ministerstva dodají podklady do příštího týdne. „Pokud se ty prostředky podaří najít, tak se musí pokrýt další priority,“ uvedl. Osobně by dal přednost jejich využití pro dopravní infrastrukturu a vědu a výzkum.

Velká část rezerv by měla směřovat i vysokým školám, koalice se ale dnes na navýšení těchto prostředků neshodla. „O té otázce, kolik na vysoké školy, kolik je skutečně potřeba, budou jednat ministerstvo školství s ministrem financí a budou hledat racionální řešení tak, abychom vysokým školám pomohli,“ řekl Sobotka.

Vysoké školy požadují zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun. Koaliční lídři nezpochybňují potřebu růstu financí v tomto sektoru, mluví ale o nižší částce v rozmezí 2,5 až 3,5 miliardy korun. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) novinářům řekl, že k dohodě strany dospějí do konce září, kdy musí návrh rozpočtu předat Sněmovně.

Film o Babišově podnikání ČT před volbami (asi) neodvysílá. Televize „zvažuje právní kroky“ vůči tvůrcům

Pilný kvůli požadavku na růst platů navýšil příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun oproti červnovému návrhu. „Ty příjmy téměř stačí na pokrytí platových požadavků,“ uvedl po jednání vlády. Zároveň ale upozornil, že je ještě třeba přidat peníze vysokým školám nebo na vědu a výzkum. Řešením jsou podle něj právě nespotřebované výdaje.

V rozpočtu pro letošní rok by se na zvýšení platů, které nastane již od listopadu, nemusely podle Pilného hledat dodatečné zdroje příjmů. Podmínkou je ale podle něj, že vláda na příští rok odsune výdaje související například s odkupem vepřína v Letech nebo bojem proti suchu.

Zaorálek to schytal od divadelníků z Národního: „Narušil jste zkoušku a přišel agitovat.“ Ministr se nestačí divit

Příští pondělí vláda návrh rozpočtu představí na zasedání tripartity. Sněmovně musí návrh rozpočtu podle zákona odevzdat do konce září, definitivně schvalovat by ho chtěla za dva týdny.

SDÍLET
sinfin.digital