Zdevastovaná města, miliony lidí bez proudu a škody za biliony. Ničivý hurikán Irma v 8 číslech

Info.cz, adk

11. 09. 2017 • 16:45

Ničivý hurikán Irma oslabil na první kategorii, mění se v tropickou bouři a míří z Floridy dál na sever k hranicím amerického státu Georgia. Úřady varují, že má stále ničivou sílu. Všechna místa, která zasáhl – Floridu nevyjímaje – se stále potýkají s drastickými následky. Děsivé snímky obřího hurikánu dobře ilustrují jeho sílu. Podobně ale působí i následujících sedm číselných údajů. Podívejte se na infografiku v naší galerii.

V Karibiku a na Floridě napáchal hurikán značné škody. Meteorologická služba Accuweather je jen v USA odhaduje na 100 miliard dolarů, přičemž platí, že skutečný rozsah se teprve ukáže. Na ostrově Barbuda zase živel poničil devadesát procent budov a aut. Jaká jsou další čísla?

3

Tři po sobě jdoucí dny vydržel hurikán Irma na nejvyšší 5. kategorii. Stal se tak nejdéle trvající tropickou cyklónou této intenzity v historii. Supertajfun Haiyan, který rekord dosud držel, vydržel na 5. stupni „pouhých“ 24 hodin.

6,3 bilionu korun

Odhad škod, které hurikán způsobí jen na území USA, je obrovský. Meteorologická služba Accuweather je vyčíslila na 100 miliard dolarů. Další tip přidává agentura Bloomberg, která odhaduje škody za 200 miliard dolarů. Irma ve spojení s hurikánem Harvey, který udeřil na okolí Houstonu krátce předtím, můžou společně napáchat škody za 290 miliard, tedy zhruba 6,3 bilionu korun.

6 milionů

S postupem hurikánu přibýval i počet domů odstřižených od dodávek elektrického proudu. Na Floridě nemělo v nejvypjatější chvíli elektřinu 6 milionů domácností. Docházel i benzín na čerpacích stanicích. Palivo neseženete na některých místech u dvou třetin všech pump, jinde si pořádně počkáte.

12 587

Hurikán zasáhl i leteckou dopravu. Společnosti rušily veškeré lety v Karibiku a na Floridě. Mezi 1. a 12. zářím zrušily celkem 12 587 spojů. Na Floridě bylo zavřeno 31 letišť a přístavy ve 12 městech včetně těch největších jako Miami, Palm Beach, Jacksonville a Tampa.

9 z 10

Doslova zkázu způsobil hurikán na ostrově Barbuda. Zničil tam devadesát procent všech budov a aut. Ostrov je podle premiéra „sotva obyvatelný“. Obnova bude stát stovky milionů dolarů a potrvá zřejmě roky.

6,5 milionu

Irma zasáhla celou Floridu a slábnoucí zamířila do dalších států USA. Celkem se dotkne 36 milionů lidí na území Spojených států. Dobrovolně nebo nuceně se z ohrožených floridských oblastí evakuovalo 6,5 milionu obyvatel.

295 km/h

Irma nebyla hurikánem s nejvyšší rychlostí větru. Hurikán Allen v roce 1980 doprovázel vítr o rychlosti 305 kilometrů za hodinu. S 295 kilometry za hodinu však Irma překonala Katrinu, Andrewa i Camille. Zmíněné tropické cyklóny vyvolaly vítr s rychlostí 280 kilometrů za hodinu.

127 000

Ne všichni měli, kam z ohrožených míst odjet. Pro ty, kteří se evakuovat chtěli, ale nevěděli kam, zřídily úřady víc než 600 bezpečnostních krytů. Jejich služeb využilo 127 tisíc obyvatel Floridy.

SDÍLET