Ministerstvo dopravy chystá přísnější bodový systém. Co řidičům reálně hrozí?

HalfPageAd-1

Autorevue.cz, Petr Schnagl

06. 02. 2019 • 18:03
Zpřísnění bodového systému se pomalu stává realitou. Návrh, který Policie ČR společně s Ministerstvem dopravy ČR zveřejnili už před časem, jde do připomínkového řízení. Bude mít reálné dopady na bezpečnost, nebo si jen připlatíme?
 

Mobile-rectangle-3

Policie ČR a Ministerstvo dopravy už před časem zveřejnili návrh zpřísnění bodového systému a sazebníku pokut za přestupky. Teď je návrh v připomínkovém řízení. Nejzávažnější přestupky mají být nově za 4 a 6 bodů, blokové pokuty se mají většinou zvýšit, razantně mají stoupnout sankce hrozící ve správním řízení. Cílem má být zvýšení bezpečnosti a vymýcení „pirátů silnic“. Opravdu?

Že bezpečnostní situace na našich silnicích není nijak skvělá, nelze příliš rozporovat. Stejně tak je nasnadě, že sama od sebe se patrně nijak zásadně nezlepší. Policie a ministerstvo proto chtějí zpřísnit represivní systém, jakkoli je příčin relativně vysoké nehodovosti v ČR je celá řada. Podíl na loňském zhoršení statistik má, jak přiznal sám ředitel dopravní policie T. Lerch, kromě řidičů samotných také nevyhovující infrastruktura (stav silnic) spolu s množstvím uzavírek i extrémně teplé počasí (korelace mezi rostoucími teplotami a zvyšující se nehodovostí je evidentní a opakovaně prokázaná).

Hlavním, a policejním ředitelem opakovaně zdůrazňovaným problémem, je ale právě chování řidičů. Kromě překračování rychlosti, které je dle policie častou příčinou nehod s vážnými následky, a alkoholu za volantem, jde především o nevěnování pozornosti řízení a přestupky z něj vyplývající. A právě na toto rizikové chování a řidiče, kteří se jej dopouštějí má dopadnout bič přísnějšího bodového systému. Jenže nedopadne. Ani nemůže.

Policie zatím zveřejnila jen část uvažované revize systému. Tu, která bezprostředně reaguje na nejčastější příčiny nehod v minulém roce. Vzorec – zvýšení pokut a vyšší bodové postihy – je ale jasný už z částečné tabulky i prohlášení, že nově budou existovat jen dvě skupiny bodovaných přestupků, za šest a čtyři body.

Více si přečtěte na webu Autorevue.cz

SDÍLET

Billboard-bottom-1