Ministerstvo financí varuje podnikatele. Nemyslete si, že při zavádění EET budete mít dobu hájení

Do startu druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) zbývá deset dnů. Od března vznikne povinnost posílat e-účtenky státu zhruba čtvrt milionu malo- a velkoobchodníků. Prozatím se jich do systému registrovalo zhruba 143 tisíc. Kdo tak neučiní do 1. března, riskuje až půl milionovou pokutu. Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová pro INFO.cz uvedla, že oproti první vlně EET není v plánu „doba hájení“. 

O autentizační údaje, které umožňují podnikateli přihlášení do systému EET, požádalo dle Schillerové k devatenáctému únoru 143 869 podnikatelů, kteří spadají do druhé vlny EET. Kolika malo- a velkoobchodníků se přesně taková povinnost týká, nemá ministerstvo přesně vyčísleno. Odhaduje se až 250 tisíc.

Extrémní test EET. Jak si s ní poradit na Sněžce?

Srovnávat proces zavádění EET s předchozí fází je dle Schillerové obtížné kvůli rozdílnému počtu zahrnutých lidí. V první fázi se EET týkalo cca 40 tisíc hospodských a hoteliérů. „Ale řekla bych, že to bylo zhruba obdobné,“ říká náměstkyně ministra financí pro daně a cla. Ze zkušenosti z finanční správy navíc může dosvědčit, že řada Čechů nechává vyřizování na poslední chvíli. Finanční správa s větším náporem počítá, dle Schillerové posílila úřední hodiny.

Jaká sorta podnikatelů se ještě nepřihlásila do systému, se dle Schillerové neví. „Až se spustí druhá fáze, budeme to analyzovat. A budeme v první řadě vytipovávat ke kontrolám ty obchodníky, kteří si nepožádali o autentizační údaje,“ objasnila náměstkyně ministra financí pro daně a cla s tím, že oproti první fázi nebudou mít podnikatelé „dobu hájení“. Kontroly začnou bezprostředně po spuštění druhé fáze, podnikatelům hrozí až půl milionové pokuty.

K dalšímu rozšiřování EET dojde příští rok. Od června 2018 se bude týkat všech podnikatelů a živnostníků, vyjma vybraných řemesel a výrobních činností, které se do systému zapojí v červnu téhož roku.

Funguje to, hájí Babiš EET. V systému je už 119 milionů účtenek

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. EET má ale řadu kritiků mezi politiky i živnostníky. Nejčastěji zaznívá argument, že opatření zlikviduje mnoho drobných podnikatelů a „velké ryby“ budou páchat daňové podvody dál.

Komu může EET srazit vaz?

Podle tajemníka Asociace českého tradičního obchodu Jana Hrdiny se očekávají problémy zejména u obchodů ve venkovských obcích do pěti set obyvatel, které mají malé tržby a už nyní bojují o přežití. „Pro mnohé obchodníky představuje zavádění EET poměrně velký finanční náklad, který by mohl být pro mnohé venkovské obchodníky likvidační,“ říká Hrdina.

„Na druhou stranu musím zdůraznit, že zanikání malých venkovských prodejen a vůbec českých obchodů primárně nesouvisí s EET. Problémy jsou daleko širší, souvisí s životem na venkově jako takovým, konkurencí zahraničních řetězců či nekalou konkurencí,“ uvedl tajemník Asociace českého tradičního obchodu, která se soustředí na potřeby domácího maloobchodu a jeho snahy prosadit se v konkurenčním prostředí tuzemského trhu.

Právě od EET si Asociace slibuje narovnání tržního prostředí, které by mohlo pomoci právě českému maloobchodu. „Konečně budou platit pro všechny stejné podmínky,“ doufá Hrdina.

V podobném duchu hovoří i předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. „Vietnamští podnikatelé pracují na EET aktivně už od loňského roku,“ ujišťuje s tím, že většina obchodníků z komunity ve svých obchodech bude elektronickou evidenci tržeb mít. „Tak jako mezi Čechy, i část Vietnamců by nejraději nemělo EET, protože je to pro ně práce navíc. Ale nepaušalizujme,“ zdůraznil Winter v rozhovoru pro INFO.cz.

Demonstrace proti EET

Na pětadvacátého února chystá Asociace podnikatelů a manažerů společně s hnutím Radostné Česko bez EET další demonstraci za svobodné podnikání v Česku, která je zaměřená i proti zrušení elektronické evidence tržeb.

„Kromě toho, že by to mohl být dobrý nástroj pomoci podnikatelům, kdyby byl zaváděn a zpracován ve prospěch podnikatelů, tak všechno ostatní je špatně,“ uvedl pro INFO.cz předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

Velké množství lidí, kteří se ještě nepřihlásili do systému EET, Bábek přisuzuje velké nejistotě a špatné orientovanosti, která panuje mezi živnostníky. „Nemyslím si, že je to nějaký spontánní, nebo dokonce organizovaný bojkot, i když jsem se o nějakém bojkotu už dočetl,“ uvedl Bábek.

Předsedu Asociace podnikatelů a manažerů už prý mnozí vyzvali, aby se zasadil o organizaci bojkotu. Dle jeho názoru je to ale špatně. „Protože jediní, kdo na to doplatí, budou bojkotující. Finanční správa po nich půjde – dá jim takové pokuty, že je zlomí. A to jim přece nemůžeme přát,“ říká Bábek. Podnikatelům radí dodržovat zákon a vstoupit do systému.

SDÍLET
sinfin.digital