Ministryně školství Valachová podá demisi. Reaguje tak na kauzu kolem dotací

raz

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová rezignuje k 31. květnu na svou funkci, reaguje tak na kauzu sportovních dotací. Valachová očekává, že premiér Bohuslav Sobotka její demisi přijme. V rozhovoru pro ČT24 řekla, že se tak rozhodla proto, aby nebyla záminkou pro útoky na sociální demokracii.

Valachová ještě odpoledne tvrdila, že zatím odstoupit nechce. Na tiskové konferenci řekla, že chce vyčkat. „Rozhodně chci ubezpečit veřejnost, že se nedržím funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností," uvedla. Dodala, že se nyní bude snažit zajistit další financování českého sportu.

Zemanovi jeho současné politické kotrmelce uškodí, míní politologové

Po jejím odstoupení volalo několik politiků i analytik. V pořadu Pavla Štrunce na INFO.CZ to řekl i politolog Jiří Pehe. Právě komentáře z politologického prostředí Valachová uvedla jako jeden z důvodů, proč během dne obrátila.

3418099:article:true:true:true

„Nechci být trapnou záminkou Andreji Babišovi v tom, aby se schovával před svými problémy. Ukazoval prstem na ministerstvo pod mým vedením. Nechci svůj kredit poškodit podobnými tahanicemi,“ uvedla pak Valachová v rozhovoru pro ČT24. 

Připomněla přitom zároveň, že se snažila spolupracovat s policií a na ministerském odboru sportu ještě před zveřejněním případu nařídila různá opatření a kontroly.

3358505:article:true:true:true

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už Valachové poděkoval za její dosavadní práci na twitteru. Poděkoval zároveň za „ její odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury v naší zemi." Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že prezident Miloš Zeman se s odstupující ministryní sejde po návratu z návštěvy Číny.


„Pro mě je ta situace profesně samozřejmě velmi nepříjemná," řekla Valachová. Přiznala, že se jí situace dotkla i lidsky, protože měla blízko k náměstkyni Simoně Kratochvílové, která byla v případu zneužití sportovních dotací obviněna. „Byl to člověk, který opravdu se mnou spolupracoval pracovně tři roky, to znamená opravdu to byl člověk, kterého jsem znala déle," poznamenala.

Čeští muži dávají přednost masturbaci před sexem, je to pohodlnější, říká sexuolog Weiss

Poslanci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie chtějí o dotační aféře mluvit na středeční mimořádné schůzi Sněmovny k nahrávkám, na nichž figuruje předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. „V souvislosti se skandálem kolem rozdělování dotací na ministerstvu školství požadujeme okamžitou demisi ministryně školství Kateřiny Valachové," stojí v dnešním usnesení předsednictva hnutí. Pro její rezignaci se dnes vyslovil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

SDÍLET
sinfin.digital