Mohou úřady shánět jen „mužského“ ředitele? Pokuta pro hostinského otevřela palčivé téma

Případ českobudějovického hostinského, který dostal pokutu 20 tisíc korun za inzerát „přijmeme servírku“, může mít až překvapivý vliv na celkovou jazykovou kulturu v Česku. Stále více se totiž ukazuje, že stát si není úplně jistý přesným výkladem toho, co je to diskriminační nabídka zaměstnání z hlediska pohlaví. Pokud se tak kauza českobudějovického hostinského dostane až k soudu, ten tuto otázku bude muset řešit. A někteří úředníci přiznávají, že by velmi přivítali, kdyby soudní rozhodnutí dalo otázce diskriminace pohlaví nějaká jasnější pravidla.

Zatím je totiž v případu, o kterém jako první informovalo INFO.CZ, jistá pouze jedna věc. Majitel českobudějovické restaurace Zlatá hvězda Jan Dobiáš, který dostal v loni na jaře za diskriminační nabídku zaměstnání pokutu 20 000 korun, neuspěl ani po podání rozkladu a inspektorát práce udělenou sankci po pětiměsíčním šetření potvrdil.

Hostinskému ale zbývá ještě možnost odvolání se proti tomuto rozhodnutí přímo k vedení inspektorátu práce (kterou využil), a pokud ani tehdy neuspěje, může se ještě obrátit na soud. Jan Dobiáš je přesvědčen o tom, že když napsal na dveře restaurace „sháním účtující servírku“, nedopustil se žádné vědomé diskriminace pohlaví, navíc po upozornění kontroly z inspektorátu práce cedulku na místě vyměnil za genderově korektní „přijmeme obsluhu“. Ani to ho však nakonec od dvacetitisícové pokuty za diskriminaci pohlaví v nabídce zaměstnání neochránilo.

Pokuta 20 000 korun za diskriminaci mužů platí. Hostinský prý případ bagatelizoval

I když ale řízení (včetně toho případného soudního) není zdaleka u konce, jsou sociální sítě plné příkladů podobných, údajně diskriminačních nabídek, které úřady na rozdíl od českobudějovického hostinského nijak neřeší. A tedy čelí podezření, že nepostupují spravedlivě a k potrestání si vybírají jen „někoho“, navíc takřka vůbec netrestají další úřady a jiné státní či veřejné organizace.

sinfin.digital