Můžete říkat, že jsem blázen a nemám pravdu, ale pandemický zákon potřebujeme. Ministr Válek před sněmovnou hájil kritizovanou novelu

Mimořádná schůze sněmovny, která začala v úterý dopoledne, se po více než čtyřiadvaceti hodinách dostala do další fáze: po vleklých obstrukcích SPD si poslanci alespoň schválili program, jehož jediným bodem je tolik diskutovaná novela pandemického zákona. V žádném případě to sice neznamená, že se blíží hlasování a konec, jistým osvěžením ale je, že se ke slovu dostal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který tak měl možnost poslancům popsat motivace, cíle a celkový kontext vládní novely.

AKTUALIZACE: Sněmovna vládní novelu pandemického zákona ve středu večer po 35 hodinách schválila. Úřady by podle ní mohly postihovat opatřeními širší okruh osob a činností než dosud.

Pikantní bylo, že ministr před poslance předstoupil jenom chvíli poté, co Nejvyšší správní soud zrušil plošnou podmínku očkování či prodělání nemoci pro vstup do restaurací a ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní, které vládě dávají prostor pro reakci. Rozhodnutí soudu komentuje kolega Martin Schmarcz zde, v tomto textu se věnujeme středečním slovům a argumentům ministra Válka.

Vlastimil Válek navzdory soudnímu rozhodnutí nenechal nikoho na pochybách, že zrušené opatření považuje za velmi rozumné, ostatně – jak sám řekl – platí v celé řadě zemí. A podle něj lze zjednodušeně říct, že aktuální rozhodnutí správního soudu je přesně ten důvod, proč je potřeba pandemický zákon novelizovat. „…kdyby tento nový pandemický zákon dneska platil, tak toto opatření, které je bezesporu správné v době, kdy tady byla přes Vánoce vysoká čísla, kdy tady byl omikron v republice, když se sem šířil omikron a které určitě pomohlo, tak toto opatření by bylo nenapadnutelné. Protože v novele pandemického zákona má toto opatření podporu,“ uvedl Válek.

Klíčová otázka ale je, proč vláda novelizuje a prodlužuje platnost pandemického zákona v čase, kdy už avizuje postupné rozvolňování. Důvod je podle Válka prostý: „28. února končí pandemický zákon a my musíme mít zákon, který nám umožňuje jednat v případě, že se sem dostane jakákoliv mutace, v případě, že se situace bude zhoršovat. A podívejme se do Německa, kde se situace zhoršuje a počty nakažených rostou.“

Tři důvody

Jinak řečeno, stávající pandemický zákon končí 28. února a Válek se obává, že by posléze vláda neměla žádný nástroj, dle kterého by mohla přijímat jakákoliv opatření. Ministr zdravotnictví nicméně současně věří, že vláda bude moct v březnu všechna opatření na maximum uvolnit. Zatím podle něj všechno funguje podle predikcí a podle toho, jak vláda nastavila stávající opatření. „Nemusíte s nimi souhlasit, ale zatím ta čísla odpovídají tomu, co jsem s předstihem týden až čtrnáct dnů vždycky říkal.“

Dalším důvodem, kvůli kterému vláda novelizuje pandemický zákon, je dle ministra již zmíněná úprava zákona tak, aby reflektoval opatření Nejvyššího správního soudu. „Všechny změny, které jsme tam dali, reflektují opatření správního soudu, aby tam byly zohledněny nějakým způsobem kompenzace a aby umožňoval v případě, že se sem dostane nějaká nová mutace, umožňoval státu včas zasáhnout na ochranu pacientů. To je smysl každého takového zákona, který některá ze zemí v Evropě přijala.“

Válek také řekl, že chce do léta představit ještě jiný zákon. Ten má podle něj vládě umožnit bojovat s jakoukoli příští pandemií, epidemií nebo endemií v budoucnosti. „Já bych rád, abych ho mohl předložit do normálního legislativního procesu v červnu, což prakticky znamená, že ho nebudeme mít schválen v září, v říjnu, v listopadu. Budeme o něm diskutovat, protože to je legislativa, která je komplexní, týká se hygien, týká se reorganizace fungování hygien, a ta je nezbytně nutná.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké další důvody podle Válka mluví ve prospěch pandemického zákona?
  • Co ukazují data?
  • A co Válek říká o povinném očkování?
sinfin.digital