Na kampani s Rakušanem: ve finále vyjdou naši starostové do ulic a uděláme dvě až tři neviditelná procenta navíc

REPORTÁŽ | Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan působí ve svém odporu k vládnutí Andreje Babiše stejně autenticky jako třeba šéf lidovců Marian Jurečka nebo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Když slýchám řeči o tom, jak jsme každá z těch pěti stran rozdílná, představím si Jurečku, Pekarovou a Bartoše a říkám ano, s těmito lidmi si umím představit společné vládnutí,“ tvrdí.

Starostové a nezávislí slibují mohutný finiš své kontaktní kampaně. „Ve finále to může udělat neviditelná, průzkumy neměřitelná, dvě až tři procenta hlasů navíc. Nebudu říkat pět, ale dvě až tři procenta by to udělat mohlo. A vidím to sám na kampani, když jsem mezi lidmi. Ty reakce lidí, a hlavně těch starších, se proměňují. Je to také díky tomu, že Piráti mají svoje Seniory na palubě, kteří s nimi kampaň objíždějí.“ To mi řekl na kampani Starostů a nezávislých jejich předseda Vít Rakušan. Zavítat s ním do jeho rodného Kolína je zážitek vždycky, teď před volbami to bylo ale přece jen jiné.

Rakušan nepochybně patří mezi nejtalentovanější politiky své generace, navíc má za sebou, tak jako mnoho dalších zástupců jeho hnutí, mnoho let ve funkci starosty. Je to okolnost, která se málo připomíná, avšak právě fakt, že je STAN subjektem pevně usazeným v komunální politice, z něj činí svým způsobem ojedinělý a výhledově možná nejstabilnější prvek české politiky. Zástupci Starostů si postupně budují pozici ve všech patrech politiky. Nespěchají, jsou trpěliví, ukotvení v realitě každodenního fungování, důraz kladou na konkrétní a praktické výsledky.

A taky nepolitikaří, jsou sympaticky zásadoví. A co že může STAN přinést ve finále kampaně Rakušanem zmíněná dvě až tři procenta navíc? Právě to, že se do ulic svých měst a obcí vypraví stovky jejich starostů, kteří se mohou mezi svými lidmi pochlubit jasnými výsledky a zároveň je nalákat k volebním urnám. Přesně v tom spočíval jejich překvapivý úspěch před čtyřmi lety. Zatímco všichni čekali, že skončí pod pěti procenty, nakonec těsně do Sněmovny proklouzli. „My jako starostové prostě máme tu výhodu, že za námi je ta práce vidět,“ nepochybuje předseda hnutí.

„Funguje to i letos. To škobrtnutí na začátku kampaně, to bylo možná trochu i mnou, protože jsem vypotřeboval obrovské množství času a energie na komunikaci dovnitř hnutí. I našim starostům jsem musel vysvětlovat všechny ty pomluvy a dezinformace. Musel jsem na všechno reagovat, musel jsem je povzbuzovat, nabádat je k tomu, aby se nenechali otrávit. Myslím ale, že se mi to podařilo a že ta jejich kampaň u nich ve městech opět zafunguje, že to na část voličů stejně jako minule zase zabere,“ vysvětluje mi ve své skromně zařízené poslanecké kanceláři, kterou má přímo v centru Kolína.

Předtím i potom je v plném presu, stále mezi lidmi. Kdo projeví zájem, s ním trpělivě rozmlouvá z očí do očí, několikrát se také s ostatními politiky protočí na pódiu. Odpoledne v Kolíně, navečer v Kutné Hoře. Součástí kampaně jsou také koncerty. Odpoledne Jaroslav Hutka, večer Znouzectnost. A co lidi na kampani nejvíc zajímá? „Před chvílí mi jeden pán říkal, že váhá mezi námi a koalicí SPOLU. Byl velmi otevřený k diskusi, měl připravené konkrétní otázky. Byl to přesně ten prototyp člověka, se kterým mě kampaň baví. Ty otázky byly chytrý.“

Rakušan přiznává, že se ho lidé ptají na celou řadu programových záležitostí, zajímají se o Piráty. Co ho možná překvapuje, je to, jak hodně někteří lidé podléhají dezinformačním kampaním konkurence. „Zajímají se také o to, jak jsme vybírali kandidáta na premiéra.“ Podle něj je potěšující, jak zodpovědně řada lidí svou volbu bere. „A je to zajímavá zkušenost minimálně ze dvou důvodů,“ uvažuje.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Díky čemu není Rakušan odtržen od každodenní reality běžných lidí?
  • Co kladně hodnotí na Pirátech a Ivanu Bartošovi?
  • Jakou roli hrají v kampani senioři?
sinfin.digital