Souboj o nového ministra zdravotnictví. Bude to Prymula, nebo náměstek Šedo?

S rezignací ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se již tradičně začalo spekulovat o jménu jeho náhradníka. Zatímco opoziční politici a řada novinářů favorizuje Romana Prymulu, v kuloárech padá i úplně jiné jméno, které může být poměrně velkým překvapením, nikoliv však pro profesionály ve zdravotnictví. Podle informací INFO.CZ je žhavým favoritem na funkci Aleksi Šedo, který před nedávnem vystřídal právě Prymulu coby náměstka ministra zdravotnictví. To ovšem neznamená, že Prymula je zcela ze hry.

Šedo snese srovnání s Prymulou i po odborné stránce. Posledních osm let působil jako děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je tak nejenom lékař se zahraničními zkušenostmi, ale také s manažerskou praxí. Zajímavý je i z hlediska politického marketingu. Jméno Aleksi je finského původu, protože Šedův otec právě ve Finsku prodával vozy Škoda a současný náměstek ministra zdravotnictví se tam narodil.

Vojtěch končí jako ministr zdravotnictví. Štafetu v boji s koronavirem přebírá epidemiolog Prymula

„Byl velký problém, že nám v medicíně stárli učitelé, takže neměl kdo učit. Ministr nám hodně pomohl, víc než třeba univerzity. Když se mi pak ozval s nabídkou na náměstka, přišlo mi nepatřičné mu nevyhovět, protože má mou důvěru. Myslím, že pro zdravotnictví dělá hodně, byť je to resort, který se asi nedá vyhrát k úplné spokojenosti všech,“ řekl Šedo před nedávnem webu iDnes.

Jeden ze dvou favoritů na post ministra je specializací experimentální onkolog, ale zastává úplně jiné názory než třeba další onkolog Jan Žaloudík, který hrozbu covid-19 dlouhodobě bagatelizuje. Šedo ji považuje za velmi vážnou a zároveň od počátku upozorňuje, že by k vývoji nemoci měli mluvit zejména epidemiologové. Vyjadřuje se tak velmi podobně jako další vážný kandidát na funkci ministra Roman Prymula. 

Je lepší manažer koronakrize voják, nebo civilista?

Premiér Andrej Babiš by měl oznámit jméno nového ministra kolem poledne. Část zdrojů INFO.CZ, které jsou blízké hnutí ANO, tvrdí, že šance Prymuly nejsou ztracené. Babiš se jej údajně snažil přesvědčit několik posledních týdnů. Mimo jiné proto, že si uvědomuje jeho velkou popularitu. 

SDÍLET
sinfin.digital