Vojtěch končí jako ministr zdravotnictví. Štafetu v boji s koronavirem přebírá epidemiolog Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí ráno oznámil, že končí ve funkci. „Panu premiérovi jsem už předal svou rezignaci. Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru,“ uvedl na tiskové konferenci. Jeho resort čelil opakované kritice za nezvládnutý boj s covidem. Vojtěcha by v čele ministerstva zdravotnictví měl nahradit epidemiolog Roman Prymula. 

Vojtěch uvedl, že přišel na ministerstvo zdravotnictví prosadit systémové změny. Epidemie koronaviru je však prý znemožnila dotáhnout do konce. „Myslím si, že jsem pro zdravotnictví pracoval na maximum. Práci ministra jsem vykonával srdcem a ze všech sil,“ řekl s tím, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat.

Odstupující ministr zdravotnictví je přesvědčen, že udělal maximum pro zvládnutí epidemie covid-19. „Nemám se zač stydět,“ míní Vojtěch. „Myslím si, že jsme se všemi kolegy ve dne v noci dělali maximum, abychom uchránili naše občany před nákazou. Dovolím si tvrdit, že jsme první vlnu zvládli velmi dobře,“ uvedl. Vojtěch nyní zůstává poslancem, chce se věnovat dále zdravotnictví. 

Covidové autority vs. „autority“: Proč dnes radí v Česku instalatéři elektrikářům


Premiér Andrej Babiš poděkoval Vojtěchovi za práci, boj s první vlnou epidemie podle něj zvládl neuvěřitelně. Zároveň prý chápe, že už byl ministr zdravotnictví znechucený politikou a médii. „Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví,“ uvedl Babiš na svém twitteru.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o rezignaci Adama Vojtěcha dopředu nevěděl. „Pan premiér by měl velmi rychle přijít se jménem jeho nástupce, už na tom určitě pracuje, aby ministerstvo mohlo dál plnit svou roli,“ řekl Hamáček v reakci pro Českou televizi.

Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie koronaviru opakovaně. I proto Vojtěchovu rezignaci přivítala. „Odstoupil premiérův oblíbenec, který toho ve funkci dokázal velmi málo. Jako ministr se A. Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s 8 měsíčním zpožděním,“ zveřejnil na svém twitteru šéf ODS Petr Fiala. 

Opoziční kritika míří i na premiéra Andreje Babiše. „Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. „Základní problém českého přístupu k boji s epidemií nebyl ministr zdravotnictví, ale premiér, který místo řešení situace, pluje na vlně veřejného mínění. Tenhle problém se bohužel rezignací ministra zdravotnictví nevyřeší,“ míní Mikuláš Ferjenčík (Piráti). 

Novým ministrem zdravotnictví by se měl stát vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Premiér Babiš se dle svých slov dohodl na změně v neděli s prezidentem Zemanem, který nového ministra jmenuje ještě dnes. 

Premiér na dnešní tiskové konferenci uvedl, že od Prymuly očekává, že převezme krizové řízení ministerstva zdravotnictví v době epidemie koronaviru. Nový ministr má dle Babiše dohlédnout na dodržování dosud přijatých opatření. Premiér tamtéž odmítl komentovat informaci serveru E15.cz, že by měl končící ministr Vojtěch vést Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. „Nesmysly nekomentuju,“ odvětil na dotaz novinářů. 

Sám Prymula v rozhovoru pro Seznam zprávy uvedl, že nechtěl být politik, ale situace na ministerstvu zdravotnictví ohledně řešení koronavirové krize je prý velmi urgentní, takže „neměl šanci to odmítnout, protože by to bylo neseriózní“. Klíčové je teď podle něj stabilizovat situaci. „Chci dramaticky zlepšit komunikaci, protože to nám asi veřejnost vyčítá. To znamená, aby ta opatření, která se budou zveřejňovat, aby nebyla komplikovaná. Aby byla jednoznačná. Také se musí zapojit do toho systému kraje,“ nastínil Prymula své priority. 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital