Na vše musíme sehnat dotace, bez nich bychom se nepohnuli, říká starosta Věcova

Zdeněk Vraspír je dvaadvacet let starostou žďárské obce Věcov. V rozhovoru pro INFO.CZ, který vznikl jako součást reportážního seriálu Česká jízda, popisuje, co dělá pro to, aby obec nestárla, jak si udržují společenský život i to, jak se obci bez průmyslu či větších podniků těžko shání finance na provoz a investice. Čím ho překvapila Pirátská strana?

Starostou Věcova jste 22 let, od roku 1998…

Ano. Nastupoval jsem v listopadu 1998 z bývalého zaměstnání ve stavebnictví. Tehdy to pro mě byla dost nečekaná událost, bylo mi něco přes třicet. Byl jsem až čtvrtý nebo pátý na kandidátce, všichni kandidáti přede mnou ale post starosty odmítli, anebo nebyli zvoleni většinou zastupitelstva. Bývalá starostka nakonec navrhla mě, hlasovalo pro mě jedenáct z patnácti zastupitelů. Čtyři byli proti. Neměl jsem tehdy ani připravenou řeč, nějak jsme to ale odprezentovali.

No a od té doby jsem starostou. Vzpomenout musím také na to, že když jsem se vrátil v roce 1988 z vojny, začal jsem v místní části Jimramovské Pavlovice předsedat hasičům, dělal jsem také v osadním výboru. Práce v komunálu mě bavila a baví dodnes. Rád zvelebuji a snažím se vyzískat peníze z různých dotačních titulů, abychom alespoň po malých krůčcích vzkvétali a šli s dobou.

Věcov se skládá ze šesti osad, téměř v každé jsou hasiči, každá má také svůj osadní výbor. Jsou to: mateřská obec Věcov a mč. Míchov, Jimramovské Pavlovice, Roženecké Paseky, Koníkov, Odranec. Celkem má obec asi 700 trvale bydlících obyvatel. Část tvoří chalupáři a to převážně z Brna a okolí.

A jak se vám po celou tu dobu starostuje?

Starostuje se mi dobře. Samozřejmě ale nastupuje nová generace, která to vidí trochu jinýma očima. Lidé, kteří daleko více komunikují po internetu, jsou na sociálních sítích, nejsou tolik v realitě, nekomunikují tolik na přímo, v reálných situacích. Sice se sám nepovažuji až tak za starého, ale držím se více při zemi, v běžné realitě.

Krásná Lípa: Jednou za rok si něco řekneme u lavičky Václava Havla. Jinak musíme pracovat v realitě

sinfin.digital