Obří krádež z Čepra se měla opakovat, policie vyšetřovala další navrtání potrubí. Případ provází řada podivností

Jan Hrbáček

Česká justice

V dohledné době by měla padnout obžaloba kvůli navrtávání potrubí Čepra na Kutnohorsku. Jde už o druhý případ sofistikované krádeže ve velkém rozsahu, na které Čepro předloni upozornil bývalý náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace Zdeněk Blahut se svým někdejším kolegou z Útvaru pro odhalování organizovanému zločinu Luďkem Žákovcem. Přestože oba bývalá policisté informovali státem vlastněnou firmu o aktivitách organizované zločinecké skupiny, celníci začali paradoxně vyšetřovat je.

Středočeská policie ukončila vyšetřování už druhé sofistikované navrtávky potrubí Čepra na Kutnohorsku a připravuje se obžaloba. Na nezákonné odčerpávání pohonných hmot přišla podle informací České justice sama firma při leteckém průzkumu svých produktovodů. Z produktovodu bylo protlakem pod silnicí vyvedeno potrubí, které ústilo v montované stavbě. Na odhalení první navrtávky na Plzeňsku upozornil vloni partnerský portál České justice – Ekonomický deník.

Na přípravu krádeže pohonných hmot v obřím rozsahu se škodou až 200 milionů korun upozornili na sklonku předloňského roku generálního ředitele Čepra Jana Duspěvu dva bývalí detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Zdeněk Blahut (později náměstek civilní rozvědky) a Luděk Žákovec. Poznatek Blahutovi předal jeho informátor, který později zemřel.

Čepro podalo trestní oznámení o chystané krádeži. Celní správa, respektive její odbor pátrání z Olomouce, pak začal informace o údajné krádeži v Čepru prověřovat jako poškozování majetku a krácení nepřímých daní. Na výslechy si ale celníci začali paradoxně zvát ty, kdo na možnou trestnou činnost upozornili. Prověřování se dost nelogicky začalo stáčet k nim, a ne směrem k organizátorům oné organizované trestné činnosti.

V posledních dnech se potvrdila další krádež. Podle informací České justice ale její skuteční organizátoři zatčeni nebyli. „Státní zástupkyně přikázala zasáhnout ve chvíli, kdy odjížděl naplněný kamión. Odhaleni tak byli pouze pěšáci a ne šéfové této skupiny,“ sdělil České justici zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Místopředseda Ústavního soudu Fenyk: Státní zástupci by měli mít odvahu přiznat si, že udělali chybu

sinfin.digital