Nebýt peněz od Redla a Valenty, žádné hnutí STAN nemusí existovat. Je to historicky doložitelné, tvrdí Matěj Hollan

Předtím než Matěj Hollan uspěl v čele Žít Brno v roce 2014 v komunálních volbách, roky se věnoval boji proti hazardu. A právě v této době poprvé narazil na jméno Michala Redla, tedy na jednu z klíčových figur současné kauzy, jež se zásadně dotýká hnutí STAN. A pokud expředseda STAN Petr Gazdík tvrdí, že zná Redla pouze okrajově, tak podle Hollana je to přesně obráceně. „Nebýt peněz od Redla a Iva Valenty, oba byli obrovští sponzoři, tak žádný STAN nemusí existovat. Prostě proto, že na těch penězích od začátku vznikl. Je to historicky doložitelné,“ tvrdí Hollan.

Kdy jsi poprvé narazil na rodinu Redlů?

V letech 2000 až 2014 jsme intenzivně v rámci sdružení Občané proti hazardu s kolegou Martinem Svobodou řešili hazard napříč celou republikou. A jak každý asi ví, hazard je nejvíc doma ve Zlínském kraji, sídlí tam Synot a Ivo Valenta. A také je to tam vidět, hazard tam dodnes prosperuje snad nejvíc v republice. A tehdy jsem poprvé zaregistroval jméno Petra Redla, byť okrajově. Obrátili se na nás totiž kolegové ze Zlína s tím, abychom jim pomohli s regulací hazardu.

To bylo kdy přesně?

V roce 2014 jsme tam dělali velkou besedu s občany. Vystupoval jsem tam s Martinem Svobodou, a vím, že už tehdy se tam o tom jméně mluvilo. Vedle Iva Valenty to byl další zásadní člověk, který na Zlínsku ovlivňoval vše okolo hazardu. A v samotném Zlíně speciálně, tam je rodina Redlů doma.

A tušil jsi už tehdy, jakou má za sebou minulost?

Ne. Věděl jsem jenom, že jde o vlivnou figuru, ten celek si dávám také dohromady až nyní.

A jak to vlastně funguje v praxi? Jak zpravidla lidé, kteří chtějí prosadit nějaký svůj zájem v rámci města nebo kraje, postupují? Tím myslím jejich napojení na politické strany…

Tady je myslím zajímavé připomenout výrok Petra Gazdíka z roku 2017 pro Mf Dnes. Tehdejší předseda Starostů a nezávislých potřeboval uhasit kauzu Stanislava Polčáka, poprvé totiž vyšlo najevo jeho napojení na Michala Redla, tedy na syna Petra Redla a bývalého blízkého spolupracovníka Radovana Krejčíře.

Gazdík to tehdy hájil tím, že starý pan Redl je vážený občan města Zlína, který nechtěl korupci a STAN vždy podporoval proti tehdejší zkorumpované velké koalici na magistrátu Zlína.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak je podle Hollana vznik hnutí STAN svázaný s rodinou Redlů?
  • Co se v minulosti odehrávalo ve Zlíně?
  • A proč je podle něj nutné zrušit zlínskou stranickou buňku?
sinfin.digital