Nejvíc vadím „pražské kavárně“. Na vrcholu všeho musí být svoboda, nese však s sebou odpovědnost, říká Karel Janeček

V šestém díle našeho seriálu velkých profilových rozhovorů s kandidáty na prezidenta jsme hovořili s matematikem a zakladatelem Nadačního fondu proti korupci Karlem Janečkem, který tvrdí, že je trnem oku všem extremistům. Část z nich označuje stejně jako Miloš Zeman za „pražskou kavárnu“. Janeček má za to, že na Hrad kandiduje s nepopulistickou strategií a dodává, že jeden z našich největších problémů je, že si nevěříme, že jsme negativní vůči sobě a i vůči svému okolí.

Co vás vlastně táhne do politiky?

Do politiky nic, rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta republiky. A já funkci prezidenta nevnímám primárně politicky.

A jak ji vnímáte?

Jako pozici člověka, který má vliv. Prezident je člověk, kterému lidé naslouchají – a to je moc důležité. Funkce prezidenta má u nás velký respekt a pozornost lidí. A důvodem, proč jsem se rozhodl kandidovat, je to, že se aktuálně nacházíme na křižovatce dějin, jsme v situaci, kdy je naše společnost hrozivým způsobem rozdělená.

Rovněž žijeme v době, ve které tady panuje obrovská nedůvěra lidí vůči politické reprezentaci, za klíčovou ale považuji již zmíněnou rozdělenou společnost, je to nebezpečný faktor. A jako prezident chci proto pomoci společnost sjednotit – chci sjednotit naší zemi.

A není definičním znakem demokracie právě to, že lidé zastávají různé pozice a mají různé názory, a tedy že se v mnoha věcech neshodnou, anebo se o nich dokonce hádají?

Nejen že je to znakem demokracie, je to také z principu součástí lidské povahy. Já chci lidem komunikovat, že je bohatství, že jsme různí lidé, že máme rozdílné názory, že máme různé preference. Protože pokud bychom byli všichni stejní, byla by to hrozná nuda a nikam by nás to neposouvalo, nerozvíjeli bychom se. To je vůbec to nejdůležitější – snažit se pochopit pohled na realitu také u druhého člověka. A mít respekt vůči jinému názoru.

A v tom je právě ten problém, lidé dnes ztrácí vzájemný respekt. Jsou uměle rozdělováni na protichůdné tábory. Viditelné to bylo třeba během očkování proti covidu, kde se proti sobě stavěli očkovaní a neočkovaní jako dva znepřátelené tábory. Důvod je prostý: mocní tady používají klasickou strategii „rozděl a panuj“. Umělým způsobem tomu ještě přes své algoritmy pomáhají sociální sítě, které tak vytvářejí názorové bubliny.

Chtějí maximalizovat zisk a získat pozornost lidí. Umělá inteligence vyhodnotí, že je optimální rozdělovat lidi, a tak jim nabízí obsah, který nejen že je v souladu s tím, co si myslí, ale ještě je navíc uměle uvádí do co největšího extrému.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký je podle Janečka největší problém současné české společnosti?
  • Jaké byly okolnosti momentu, kdy na něj byla objednána vražda?
  • A proč podle Janečka žijeme v „době bahenní“?
sinfin.digital