Němcová pro INFO.CZ k vydání Babiše: Jeho vojsko odešlo z bojiště a schovalo se

06. 09. 2017 • 23:01

Poslanci hnutí ANO se dnes postavili za svého šéfa Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka. Sborově se nezúčastnili hlasování. Sám Babiš na půdě sněmovny dnes řekl, že chce být vydán. „Mě to u pana Babiše vůbec nepřekvapuje, protože on mění svá stanoviska podle toho, jak zafouká vítr, co mu jeho marketéři poradí. A oni uznali, že je neúnosné, aby nechtěl být vydán, takže udělal tento manévr, že on je ten statečný, který se vydává. Celé jeho vojsko odešlo z bojiště a někde se schovalo,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ poslankyně a předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Hnutí ANO se podle ní po volbách může snažit ještě více ovládnout orgány činné v trestním řízení. „Jak sleduji ministra spravedlnosti, který napadl bez jakýchkoliv důkazů a beztrestně dosavadní průběh předběžného vyšetřování v kauze Čapí hnízdo, tak myslím, že po volbách mají určitě zálusk na to, aby si tyto věci lépe pohlídali než dosud. Pro to žádný důkaz nemám, ale naprosto neakceptovatelná slova od ministra spravedlnosti, pro která by každý jiný ministr spravedlnosti okamžitě letěl a už nikdy by na tu židli nemohl zasednout, mě vedou k takovémuto směru uvažování,“ popsala Němcová.

Co říkáte na to, že poslanci ANO se rozhodli nezúčastnit se hlasování?

Ukazuje to jejich věrohodnost, kdy předstupují před občany a říkají, že nejsou nadlidi, a ve chvíli, kdy mají nést zodpovědnost za své rozhodnutí a ukázat voličům, na které straně stojí, tak se schovali a teď na náměstích mohou říkat cokoliv. Vzdali se toho rozhodnutí, zatímco ve všech ostatních případech vydávání tam byli a nějak se rozhodli, ať už kladně, nebo záporně, to je jejich právo. Ale toto je zvláštní postup. V podstatě to znamená, že se nejen vzdali zodpovědnosti, ale jsou i ochotni krýt všechno, co souvisí s Andrejem Babišem, a nejsou ochotni k němu přistupovat jako k ostatním poslancům, o jejichž vydání jsme rozhodovali.

Překvapilo vás, že poslanci Babiš a Faltýnek dnes řekli, že chtějí být vydaní? Šéf ANO předtím stále opakoval, že se jedná u účelové obvinění krátce před volbami.

Mě to u pana Babiše vůbec nepřekvapuje, protože on mění svá stanoviska podle toho, jak zafouká vítr, co mu jeho marketéři poradí. A oni uznali, že je neúnosné, aby nechtěl být vydán, takže udělal tento manévr, že on je ten statečný, který se vydává. Celé jeho vojsko odešlo z bojiště a někde se schovalo. Je to spíše komedie než co jiného.

Pokud Babiš a Faltýnek obhájí svůj poslanecký mandát ve volbách za pár týdnů, tak o jejich vydání bude sněmovna hlasovat znovu. Rozložení sil pak bude zřejmě jiné. Mohli si poslanci ANO dnešním zdrženlivým jednáním pojistit svůj budoucí postup, kdy by mohli hlasovat proti vydání?

Nějakou taktiku určitě mají. Vědí, že je zcela pravděpodobné to, že přijde ještě druhá žádost po volbách a nechávají si otevřené dveře. Ale to že nedokázali rozhodnout teď a umožnit nyní trestním orgánům, aby konaly to, co konají ve vztahu k obyčejnému občanovi, a Andreje Babiše z toho vyvinili, jim podle mě zapomenuto nebude. Ale potvrdila bych, že nějakou takovou strategii mohou mít, aby mohli zůstat jako ti, kteří tehdy nehlasovali a nyní mohou přijmout jakoukoliv verzi, protože nejsou zašpinění minulostí.

Co říkáte na argument, že hlasování po volbách bude mnohem důležitější než to dnešní?

Co máte konkrétně na mysli tím ovládnutím orgánů činných v trestním řízení?

Jak sleduji ministra spravedlnosti, který napadl bez jakýchkoliv důkazů a beztrestně dosavadní průběh předběžného vyšetřování v kauze Čapí hnízdo, tak myslím, že po volbách mají určitě zálusk na to, aby si tyto věci lépe pohlídali než dosud. Pro to žádný důkaz nemám, ale naprosto neakceptovatelná slova od ministra spravedlnosti, pro která by každý jiný ministr spravedlnosti okamžitě letěl a už nikdy by na tu židli nemohl zasednout, mě vedou k takovémuto směru uvažování.

Překvapilo vás ještě něco jiného během dnešního jednání sněmovny? Bylo velmi dlouhé, trvalo několik hodin.

Já jsem myslela, že to tak bude. Neměla jsem iluze, že to bude krátké jednání. Zažila jsem první debatu o Čapím hnízdě ve sněmovně, a ta byla obdobného typu. Pan Babiš vystoupil, pozurážel všechny, že „všetci kradnú“ a zase mlel dohromady všechno možné. Vzhledem k tomu, že volební kampaň běží naplno, tak jsem věděla, že poslanci ANO toho prostoru využijí, aby dostali do hlav voličů, že to byla zpolitizovaná kauza. O ničem jiném nemluvili. Určitě ji předem napsali, že každý ve svém projevu musí zmínit, že kauza je zpolitizovaná tím, že přichází dva měsíce před volbami. Neměli pro to žádný důkaz. Jim nic nebrání to stále dokola opakovat, protože jak řekl sám vlastník hnutí ANO pan Babiš, stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Tak to dnes předváděli.