Nový zákon o ČT: Podobně jako v Polsku a Maďarsku, i tady chce mít vláda vliv na média veřejné služby, míní Juchelka

Zatímco podle zástupců koalice je ambicí novely zákona o ČT, kterou začne ve čtvrtek projednávat Poslanecká sněmovna, zamezit jakékoli budoucí sněmovní většině ovládnout Radu ČT, opozice má za to, že přesně to se nyní vláda chystá schválením zákona udělat. „Do sněmovny jde tzv. malá novela zákona o ČT a ČRo, která je mírně řečeno normou, jež má zajistit politickou kontrolu nad médii veřejné služby,“ tvrdí Aleš Juchelka z hnutí ANO.

Ještě na přelomu loňského a letošního roku vládní koalice plánovala komplexní novelu zákona o ČT, z ní ale nakonec – aspoň prozatím – sešlo. Poslanci začnou ve čtvrtek projednávat zákon, který řeší v zásadě jenom způsob obsazování kontrolního orgánu veřejnoprávní televize – Rady ČT. Pokud zákon projde, bude její členy napříště volit nejen sněmovna, ale také Senát. A to v poměru dvanáct ku šesti ve prospěch dolní komory. Jednou z dalších novinek je, že radních bude namísto dosavadních patnácti osmnáct.

„Cílem novely zákona o ČT by mělo být, že zvýší nezávislost Rady, a tedy samotné České televize, což mimo jiné znamená, že by se neměl výsledek voleb do Poslanecké sněmovny tak výrazně propisovat do složení Rady,“ vysvětlil nedávno v rozhovoru pro INFO.CZ zakladatel a místopředseda správní rady Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku (což je spolek, který se na vzniku zákona spolupodílel) Jiří Kučera. On sám přitom ještě pořád věří, že vláda Petra Fialy chce finanční stabilitu a nezávislost ČT v tomto volebním období nějakým způsobem vyřešit.

Jenomže opozice to vidí docela jinak. „Už když jsem viděl první verzi tohoto zákona, kterou legislativní rada vlády označila za protiústavní, nevěřícně jsem kroutil hlavou a rozblikal se ve mně alarm, který bliká doteď.“ To redakci INFO.CZ řekl poslanec hnutí ANO a předseda volebního výboru, v jehož gesci jsou právě média veřejné služby, Aleš Juchelka. A co mu konkrétně vadí? „Do sněmovny jde tzv. malá novela zákona o ČT a ČRo, která je mírně řečeno normou, jež má zajistit politickou kontrolu nad médii veřejné služby. Překvapuje mě to o to víc, že ji tlačí vládní strany, které mají dlouhodobě nepokrytě zájem ovlivňovat veřejnoprávní média a zkoušejí to různými způsoby, včetně těch nátlakových až šikanózních,“ vysvětlil Juchelka.

Faktem je, že v programovém prohlášení vlády Petra Fialy, které zástupci koaličních stran podepsali letos 7. ledna, se píše toto: „Zaměříme se na udržitelnost financování veřejnoprávních médií, což je základní podmínka jejich nezávislosti.“ Na to ale vláda prozatím rezignovala. Senátor David Smoljak přitom už na konci loňského roku pro INFO.CZ označil právě udržitelné financování pro média veřejné služby za naprosto klíčové.

sinfin.digital