O jaké virtuální zážitky stojí čeští senioři? Les či známé město preferují před exotikou, ukázala studie

Unikátní český projekt využívání virtuální reality v domovech důchodců přinesl první a pro někoho možná i překvapivé výsledky. Už dříve vědci zjistili, že kdyby si čeští senioři mohli vybrat, do jakého světa by se chtěli virtuálně přenést, s velkou převahou by u nich zvítězila virtuální návštěva lesa. Nyní se ale ukázalo, že to nemůže být les ledajaký. Senioři totiž jednoznačně preferují takové virtuální prostředí, které osobně znají. O fantaskní zážitky prakticky nemají zájem.

Cílem projektu projektu VIREAS je vývoj aplikace, která by zlepšila život seniorům tím, že jim pomocí virtuálních brýlí alespoň na chvíli umožní pobyt v prostředí, ve kterém se už vlastními silami pohybovat nemohou. I člověk, upoutaný většinou času na lůžko, tak dostává možnost navštívit (alespoň virtuálně) různá vzdálená místa nebo se dokonce (opět virtuálně) pohybovat či sportovat. Projekt, na kterém se podílí Teologická fakulta Jihočeské univerzity, České vysoké učení technické a Asociace virtuální a rozšířené reality, přitom získal na významu i s nástupem pandemie covidu-19. Řada domovů důchodců totiž zůstala v obavě z nákazy prakticky odříznutá od vnějšího světa, návštěvy nebyly povolené nebo byly velmi omezené. A to v určité míře platí dodnes.

Virtuální realita může za takových podmínek představovat jednu z mála možností „úniku z uzavření“ a tedy i zlepšení psychického stavu mnoha seniorů. Ovšem stejně jako každá jiná technologie zároveň vytváří i určitá rizika. A právě zhodnocením těchto výhod a rizik se projekt zabývá. Vědci už loni v únoru například zjistili, že místo různých exotických destinací nebo cizokrajných měst preferují senioři „obyčejný“ les. „Naprostá většina dotázaných odpověděla, že by se nejraději ocitla v lese nebo obecně někde uprostřed přírody,“ řekla už dříve INFO.CZ vedoucí řešitelského týmu Věra Suchomelová z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Až na dalších místech v pořadí preferencí skončilo cestování a touha být pohromadě s dalšími lidmi.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč senioři i ve virtuální realitě preferují místa, která znají?
  • Co podle seniorů nesmí ve virtuálním zážitku chybět?
  • Proč je důležité, aby zážitky z virtuální reality byly seniory sdíleny i v běžném mezilidském kontaktu?
sinfin.digital