O programu Pirátů se moc nemluví, některé rysy ale mají společné s ANO. Mohli by i spolu vládnout, říkají politologové

Téma sobotního Celostátního fóra Pirátů je předem jasné: předvolební strategie a volby. Byť se bude i bilancovat, to klíčové je teď pro Piráty zvolit úspěšnou předvolební strategii a uspět. Strana se rozhoduje mezi předvolební aliancí se STAN a samostatnou kandidaturou. Se třemi renomovanými experty jsme probrali nejen minulost, ale především právě budoucnost strany, která by chtěla po volbách nepochybně Česku vládnout.

Sobotní celostátní fórum Pirátů, jež se uskuteční kompletně on-line, proběhne v čase, kdy uvnitř strany kulminuje debata o případné předvolební alianci se Starosty a nezávislými. Podzimní sněmovní volby budou zcela nepochybně osou všeho, co na akci padne. A není divu, ze strany, která krátce po svém vzniku obdržela ve sněmovních volbách v roce 2010 pouhých 42 323 hlasů (0,8 %), se Piráti ocitají v roli jednoho z hlavních vyzývatelů stávajícího hegemona české politiky a jejího předsedy Andreje Babiše. A ten si to, jak je patrné z jeho stále častějších, a nutno říct, mnohdy značně nevybíravých útoků na Piráty, zjevně uvědomuje.

Jednoduše řečeno: Piráti jsou v laufu; že se pohybují na vzestupné trajektorii, už nezpochybňují ani jejich kritici. „Piráti jsou na vzestupné dráze. Ve sněmovně jsou vidět, premiér Babiš v obavách z nich nasazuje Pirátům na veřejnosti psí hlavu, posilují svoji kompetenci v jednotlivých oblastech, krok po kroku kráčejí k předvolební spolupráci se Starosty a jasně už sdělili, kdo bude jejich kandidát na premiéra. Dosud neudělali žádnou větší chybu,“ míní politický analytik Lukáš Jelínek.

Také podle politologa Petra Justa se Piráti nachází v oprávněně sebevědomé a ambiciózní pozici. „Tomuto sebevědomí a ambicím nahrává skutečnost, že si od svého vstupu do sněmovny strana udržela stabilní postavení z pohledu preferencí, v posledních týdnech jej dokonce výrazně posiluje. To posiluje jejich sebevědomí a ambice zejména s ohledem na blížící se volby.“ Podstatného momentu si pak všímá jeho kolega Ladislav Cabada – Piráti jsou po podzimních krajských volbách reprezentativně zastoupeni už na všech úrovních politiky: od lokální až po evropskou.

„Navíc mají viditelné lídry krajů a velkých měst, stejně jako jsou viditelní a jasně rozlišitelní i v roli parlamentní opozice. Zcela pochopitelně se tak před sjezdem vnímají jako potenciální vládní strana, dokonce s perspektivou premiérského postu,“ míní Cabada. Ani on nepochybuje, že jsou Piráti nejen na základě výsledků krajských voleb z loňského října a následných úspěchů v jednáních o složení nových krajských koalic vnímáni jako jeden ze dvou hlavních vyzývatelů hnutí ANO v letošních volbách do Poslanecké sněmovny.

Tři „E“, na kterých se ODS a Piráti potřebují shodnout

sinfin.digital