Tři „E“, na kterých se ODS a Piráti potřebují shodnout

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARZCE | Hrozí, že by se vláda pěti opozičních demokratických stran stala kočkopsem? Mnozí si to myslí, ale není pro to reálný důvod. Pokud vzniknou nějaké nepřekonatelné problémy, budou na osobní, či chcete-li politické úrovni – prostě že si ódéesáci a korzáři nesednou. U programu by byla důležitá dohoda na trojici E zmíněných v titulku tohoto textu: Evropě, tedy vztahu k Evropské unii. Ekologii – ochraně klimatu. A nakonec na ekonomice, zejména na daních. Je to těžké, ne však nemožné.

Jestli je vláda ODS s Pirátskou stranou možná, to poznáme v dalších měsících podle toho, jak se k sobě Petr Fiala a Ivan Bartoš budou chovat. Koalice se sice tvoří až po volbách, ale koaliční potenciál se buduje už před nimi. V roce 2002 Špidla sestavil vládu levicové ČSSD se středopravicovými KDU-ČSL a Unií svobody. Značné programové rozdíly hrály daleko menší roli než vzájemné sympatie a než antipatie k architektovi opoziční smlouvy Václavu Klausovi.

Právě někdejší premiér je zřejmě jediným, komu se za celou dobu existence České republiky „podařilo“ vědomě obelhat a podrazit své voliče. Že je ve skutečnosti připraven raději se domluvit s Milošem Zemanem, než sestavit ideově homogenní středopravicovou vládu s lidovci a Unií svobody, to ve chvíli hlasování netušil asi nikdo. Ostuda, jež z toho povstala, srazila Klausův koaliční potenciál k bodu mrazu a dodnes leží na ODS jako černý stín.

Všechny ostatní vlády buď byly proponovány dopředu, nebo vznikly z nezbytnosti. V roce 1996 a o deset let později ODS raději sestavila slabé kabinety, než by sáhla po velké koalici se sociálními demokraty. V prvním případě napomohl v roli prostředníka prezident Václav Havel, ve druhém si Mirek Topolánek prostě nemohl dovolit „opoziční smlouvu číslo dvě“. V roce 2010 se Petr Nečas bál menšinové vlády a tak k TOP 09 přibral Věci veřejné. O tři roky později pak na Bohuslava Sobotku nikdo jiný než Andrej Babiš nezbyl.

Německo čeká supervolební rok a „nová Merkelová“ stále není na obzoru

sinfin.digital