“Odmítám umístění muslimských uprchlíků v Česku.” Prezident Zeman přednesl vánoční poselství

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství odmítl umístění muslimských uprchlíků v Česku v příštích dvou letech. Podle něj by si tak republika zadělala na budoucí problémy s terorismem.

Přijímání muslimů, kteří jsou podle Zemana v Česku "těžko slučitelní", by mohlo vytvářet podhoubí pro případné útoky. "Právě proto jsem odpůrcem názoru, že by bylo vhodné v příštích dvou letech na naše území umístit zhruba 6200 migrantů na bázi takzvané dobrovolnosti a že by bylo vhodné na tyto účely vynaložit přibližně 600 milionů korun," uvedl.

Zeman také vyzdvihl dobrý stav českého hospodářství. Promítá se podle něj i do životní úrovně prostřednictvím růstu průměrné mzdy a důchodů a nízké nezaměstnanosti. Kritizoval, že se v Česku staví pomalu dálnice, drahou elektřinu a některé sociální dávky, které údajně podporují lidí odmítající nabízenou práci.  

Předvánoční pozornost pro Babiše: Zeman vetoval zákon o střetu zájmů

Dobrou zprávou je podle prezidenta i očekávaný vyrovnaný až přebytkový rozpočet za letošní rok. Vláda za bilanci rozpočtu vděčí růstu ekonomiky, ale také tomu, že se daří lépe vybírat daně a bránit daňovým podvodům, míní Zeman. "To všechno jsou dobré ekonomické zprávy," uvedl.

Zemanovi naopak vadí nízký objem veřejných investic. "Je o polovinu nižší, než byl v minulém roce, přitom právě investice zakládají naši budoucnost," uvedl. Podle Zemana se nedaří stavět dálnice a další dopravní stavby, takže stavebnictví klesá, i když by mělo být ukazatelem růstu.

Podobně jako na začátku prosince v projevu při schvalování státního rozpočtu na rok 2017 ve Sněmovně kritizoval dnes Zeman dotace na solární elektrárny. "I když tuto chybu způsobily v roce 2005 minulé vlády a parlamenty, to neznamená, že bychom proti tomu neměli bojovat," řekl. Zopakoval i svou kritiku vybraných sociálních dávek. Neměli by je dostávat nezaměstnaní, kteří odmítají nabízenou práci.

Miliardář Tomek se otevřeně postavil Zemanovi. Podle něj je to neomalený hulvát

Prezident také vyzdvihl jarní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku jako významnou událost v oblasti ekonomické diplomacie. "Čína je největším zahraničním investorem v Německu, bylo by hloupé, abychom my nevyužívali obdobných příležitostí," řekl.

SDÍLET
sinfin.digital