“Odmítám umístění muslimských uprchlíků v Česku.” Prezident Zeman přednesl vánoční poselství

ČTK

26. 12. 2016 • 14:16

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství odmítl umístění muslimských uprchlíků v Česku v příštích dvou letech. Podle něj by si tak republika zadělala na budoucí problémy s terorismem.

Přijímání muslimů, kteří jsou podle Zemana v Česku "těžko slučitelní", by mohlo vytvářet podhoubí pro případné útoky. "Právě proto jsem odpůrcem názoru, že by bylo vhodné v příštích dvou letech na naše území umístit zhruba 6200 migrantů na bázi takzvané dobrovolnosti a že by bylo vhodné na tyto účely vynaložit přibližně 600 milionů korun," uvedl.

Zeman také vyzdvihl dobrý stav českého hospodářství. Promítá se podle něj i do životní úrovně prostřednictvím růstu průměrné mzdy a důchodů a nízké nezaměstnanosti. Kritizoval, že se v Česku staví pomalu dálnice, drahou elektřinu a některé sociální dávky, které údajně podporují lidí odmítající nabízenou práci.  

Dobrou zprávou je podle prezidenta i očekávaný vyrovnaný až přebytkový rozpočet za letošní rok. Vláda za bilanci rozpočtu vděčí růstu ekonomiky, ale také tomu, že se daří lépe vybírat daně a bránit daňovým podvodům, míní Zeman. "To všechno jsou dobré ekonomické zprávy," uvedl.

Zemanovi naopak vadí nízký objem veřejných investic. "Je o polovinu nižší, než byl v minulém roce, přitom právě investice zakládají naši budoucnost," uvedl. Podle Zemana se nedaří stavět dálnice a další dopravní stavby, takže stavebnictví klesá, i když by mělo být ukazatelem růstu.

Podobně jako na začátku prosince v projevu při schvalování státního rozpočtu na rok 2017 ve Sněmovně kritizoval dnes Zeman dotace na solární elektrárny. "I když tuto chybu způsobily v roce 2005 minulé vlády a parlamenty, to neznamená, že bychom proti tomu neměli bojovat," řekl. Zopakoval i svou kritiku vybraných sociálních dávek. Neměli by je dostávat nezaměstnaní, kteří odmítají nabízenou práci.

Prezident také vyzdvihl jarní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku jako významnou událost v oblasti ekonomické diplomacie. "Čína je největším zahraničním investorem v Německu, bylo by hloupé, abychom my nevyužívali obdobných příležitostí," řekl.

SDÍLET