Předvánoční pozornost pro Babiše: Zeman vetoval zákon o střetu zájmů

Prezident podle svého mluvčího považuje předlohu za protiústavní. Své rozhodnutí nezvykle zdůvodnil obsáhlým dopisem adresovaným předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi, který Hrad zveřejnil na svých stránkách. O předloze budou znovu rozhodovat poslanci a je pravděpodobné, že veto přehlasují. Zeman by se pak obrátil na Ústavní soud.

Dlouho diskutovaný zákon, který dělil koalici, by citelně dopadl na ministra financí Andreje Babiše. Přezdívaný je příznačně lex Babiš. Omezil by jeho byznys a zamezil mu ve vlastnictví médií. Vicepremiér zákon kritizoval a mluvil o něm jako o normě, která je účelově namířená proti němu. Teď Zemanův krok uvítal a uvedl, že se ho zákonem snaží všechny ostatní strany dostat z politiky.

Předminulý týden se Babiš na vlastní žádost sešel s prezidentem a právě o zákonu omezujícím jeho podnikání se bavili. Zeman si také podle Lidových novin nechal vypracovat právní analýzu.

Sobotka plánuje vyšší daně pro bohaté. Podle Babiše chce z Česka vyhnat úspěšné lidi

V dopise předsedovi sněmovny, pod kterým je podepsaný hradní mluvčí Ovčáček, stojí mimo jiné kritika pozměňovacích návrhů. „Jejich odůvodnění je založeno na ničím nepodložených domněnkách, postrádá jakékoliv konkrétní argumenty a je zjevné, že při jejich přijímání nebyla vzata v úvahu ta hlediska, která by měla být v právním státě pro tvorbu a schvalování každého zákona rozhodující. Namísto toho převážila snaha, jak to z obsahu těchto pozměňovacích návrhů vyplývá, pokusit se jejich prostřednictvím ovlivnit volnou soutěž politických stran, na které je za podmínek podle čl. 5 Ústavy ČR založen politický systém.“

Lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek uvedl, že veto je Zemanovo právo, ale že věří v jeho přehlasování. Lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek zase řekl, že přijetí zákona je v zájmu demokracie.

Andrej Babiš není všechno zlo ve státě, říká šéf ODS Petr Fiala v rozhovoru pro INFO.CZ

„Rozhodnutí prezidenta je pro mě překvapivé. Vždy v minulosti, zejména, když byl premiérem, zastával Miloš Zeman názor, že potřebujeme regulační mechanismy proti šedé ekonomice a zneužívání pravomoci veřejných činitelů,“ uvedl šéf Senátu Milan Štěch.

„V případě, že Poslanecká sněmovna přehlasuje veto prezidenta republiky, je prezident republiky připraven obrátit se na Ústavní soud, aby definitivně rozhodl o případném nesouladu novely zákona o střetu zájmů s Ústavou České republiky.“

Po prvním schválení zákona ve sněmovně přitom Zeman řekl, že pravděpodobně nebude novelu vetovat. Jeho veto by prý mělo pouze symbolickou hodnotu, protože zákon byl schválen hlasy více než 130 poslanců z 200. K přehlasování prezidentova veta stačí hlasy 101 poslanců. Zeman tehdy také zopakoval svůj názor, že zákon nemá být přijímán kvůli jedinému člověku.

SDÍLET
sinfin.digital