Petici proti Ondráčkovi podepsalo čtrnáct tisíc demonstrantů, podpisy dál přibývají

HalfPageAd-1

ČTK, luš

06. 03. 2018 • 11:32

Při pondělních protestech proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podepsalo zhruba 14 tisíc lidí petici, která žádá zvolení nového šéfa GIBS. Podle organizátorky demonstrace Lucie Kohoutové pochází cirka polovina podpisů z demonstrace v Praze, které se dle odhadu organizátorů zúčastnil na 20 tisíc lidí.

Mobile-rectangle-3

Ondráček byl do čela komise, která dohlíží na GIBS, zvolen na třetí pokus v pátek. GIBS vyšetřuje zločiny policistů, celníků či dozorců. Volba vzbudila kontroverze, protože Ondráček se za totality jako policista podílel na násilném potlačování protirežimních demonstrací a později neprojevil za svůj podíl na zásazích proti demonstrantům lítost. V pondělí proti zvolení Ondráčka protestovali lidé ve většině krajských měst.

Ve větších městech se na protestech sešly tisícovky lidí, v dalších desítky až stovky. Podle organizátorů bylo protestujících v celé republice přes 30 000. Lidé také podepisovali petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS. V pondělí se podle odhadu organizátorů sešlo 14 000 podpisů a sběr dál pokračuje.

„Petiční archy ještě kolují mezi lidmi i na internetu,“ sdělila Kohoutová. Organizátoři předají archy 7. března petičnímu výboru Sněmovny. „Lidé už se prostě nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a nechtějí, aby se opakovaly nesporné chyby minulosti,“ doplnila Kohoutová.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pondělí uvedl, že dnes projednají poslanci ANO návrh na odvolání Ondráčka. I komunisté situaci kolem Ondráčka proberou na dnešním jednání poslaneckého klubu. Představitelé ODS, Pirátů, ČSSD a STAN připomněli, že Babiš sám při páteční volbě předsedy komise pro kontrolu GIBS ve Sněmovně nebyl a že bez hlasů poslanců ANO by se Ondráček do čela komise nedostal. Předseda ODS Petr Fiala na demonstraci v Brně uvedl, že občanští demokraté dnes ve Sněmovně navrhnou odvolání Ondráčka z vedení komise.

SDÍLET

Billboard-bottom-1