Petr Tluchoř: Jsem dodnes přesvědčen, že puč byl Robertem Šlachtou proveden na objednávku Andreje Babiše

S někdejším politikem a poslancem za ODS Petrem Tluchořem o kauze politických trafik, hysterickém svazáctví doby covidové a o politicích, kteří umějí společnost vést, ne jen řídit.

Petře, vím, že se ti do tohoto rozhovoru moc nechtělo. Je svým způsobem bolestný pro oba. Jak žiješ po odchodu z veřejného života? Čím se bavíš?

Mirku, moc nechtělo, máš pravdu. Ale spíš proto, že se snažím nežít včerejškem, nebabrám se v minulosti, v tom, jestli mi někdo ublížil. Živím se poradenstvím, pomáhám několika zajímavým a úspěšným projektům. Bavím se životem v Kersku, tím, že si mohu vybrat, s kým se potkám a s kým už nemusím.

Byl jsi veřejně lynčován, mediálně popraven, uvězněn a společensky dehonestován. Za něco, co se nestalo. Co stálo za celou akcí a kdo tehdy tahal za nitky a vymyslel to nesmyslné obvinění z přijetí politické trafiky? Snaha o legitimitu ústavního puče, osobní msta nebo souhra okolností?

To asi přesně a s jistotou nezjistíme nikdy. Téma údajných trafik rozjížděl a neustále rozdmýchával Ištván Léko, tehdejší zakladatel Andrejem Babišem placeného serveru Česká pozice, pozdější šéfredaktor Babišových Lidových novin. Pokud někdo celou akci organizoval, tak určitě věděl, že ji Petr Nečas těžko ustojí. No a my s Ivanem (Fuksou) jsme byli ti, kdo se mu na kongresu ODS postavili. Ivan získal po 10 hodinách po ohlášení kandidatury zhruba třetinu hlasů delegátů. Tím vůbec neříkám, že by se po pádu Petra Nečase stal Ivan automaticky předsedou, ale naše role v ODS by se určitě změnila. A pravděpodobně bychom měli vliv na to, s kým ODS půjde, nebo nepůjde do koalice.

K tomu je asi třeba říct, že jsme v době, kdy byl Ivan ministrem zemědělství, mám-li to říci kulantně, nešli úplně na ruku jistému podnikateli, který „chcel kúpiť“ nějaký dřevařský podnik a nelíbil se mu plán ministerstva na takzvanou „Dřevěnou knihu“, tedy hlavně nový způsob, jak soutěžit těžbu dřeva. Dřevěná kniha byla tehdy přes všechny tlaky přijata a přinesla do hospodaření Lesů ČR ročně kolem šesti miliard zisku. Mrkni, jak jsou na tom Lesy dnes.

Ale zpátky k otázce. Jsem dodnes přesvědčen, že puč, jak říkáš, byl Robertem Šlachtou proveden na objednávku Andreje Babiše. Mimochodem dnešní kandidatura Roberta Šlachty, opět za oslavných článků Ištvána Léka, je toho minimálně pro mne jasným potvrzením. Šlachtova Přísaha je B-team ANO, který má Babiše zachránit.

Co si myslíš o současné politické garnituře a působení dua Babiš—Zeman? Je tenhle soumrak politické kultury doprovázený všemožnými prebendami a dotační a korupční mlhou projev nějakého trendu, anebo prostě jen skoková změna k ­horšímu, která pomine?

Bylo by hrozně jednoduché a ­krásné, kdybychom si mohli říci, že za všechno blbé v našich životech může Babiš a Zeman. To by nám tady po jejich odchodu, a oni jednou odejdou, zavládl ráj na zemi a čekala nás už jen samá pozitiva a sociální ­jistoty. Jenže ono to tak není, to peklíčko si často děláme sami a od toho nás žádné volby, dokonce ani pře­vrat neosvobodí.

Za tím trochu cítím i tvůj despekt k tomu, jak se společnost aktuálně vypořádává s covidem, který je peklíčkem pro svobodomyslné lidi sám o sobě. Nebo se pletu?

Mám veliké pochybnosti o celé té lockdownové strategii. Od začátku jsem byl více ztotožněn s myšlenkou maximální ochrany ohrožených, otevřenějšího života ostatních, zejména dětí. Ale respektuji to. Myslím, že tady nikdo normální netvrdí, že ten vir neexistuje, ani že je to celé hra Billa ­Gatese. Každý, kdo si ale dovolí jen připomenout ústavní ­práva, potřebu zákonného postupu státu, je okamžitě ­dehonestován. Každý, kdo zpochybní nějaké naprosto idiotské opatření, je posílán na covid oddělení jako brigádník, nebo ještě spíš jako vítaná oběť. Bohužel tenhle černobílý pohled se teď objevuje i u lidí, kterých jsem si donedávna vážil. Pohled tak hystericky svazácký jako z 50. let. To mě děsí.

Já ale vedle každodenního strašení vidím devastující vliv vládních opatření na vzdělávání celé generace našich dětí. Možná dokonce ještě víc na jejich sociální izolaci a upnutí se do online prostoru. Omezil se sport, pohyb, hry s kamarády, a tedy i budování jejich přirozené imunity. Vidím dramatický nárůst psychických problémů spousty lidí, osobně znám i případy sebevražd kvůli opatřením, nikoli kvůli covidu. Ale obecně se strach a nemocná psychika promítají do zdravotních komplikací a podepisují se pod další úmrtí. Vidím nové rozdělení společnosti, nárůst práskačů, snahu o jejich legitimizaci, ostrakizaci lidí s jiným názorem, nenávist. No a to nemluvím o katastrofě ekonomické, existenčních potížích spousty lidí a z toho také plynoucích problémech zdravotních. Prostě snažím se na to dívat šířeji a ne pouze z jednoho pohledu.

Vždycky když začne selhávat vláda politiků, ­začne se ve veřejném prostoru šermovat s vládou odborníků. Co bys teď řekl třeba na vládu složenou z epidemiologů?

To je naprosto chybná a záměrně manipulativní úvaha. Stát mají řídit politici, oni musí dělat rozhodnutí a převzít za ně politickou ­odpovědnost. Musí mít samozřejmě k dispozici stanoviska nejlepších odborníků z různých oborů, ale ne se zbaběle schovávat pod jejich sukně. Politik musí na každý problém nahlížet ze všech úhlů a hledat to nejméně špatné řešení.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Dělal by dnes v politice věci jinak?
  • V čem podle něj opozice dělá strašidelnou chybu?
  • A proč je dnešek jedno velké pokrytectví, které skončí leda nárazem do zdi?
sinfin.digital