Povel k akci dal Babiš, stojí v žádosti o jeho vydání. Společnost za Čapím hnízdem se prý změnila účelově

ČTK, lup

30. 08. 2017 • 18:04

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se zabývá policejní žádostí o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Policie oba podezírá z účasti na 50milionovém dotačním podvodu spojeném s farmou Čapí hnízdo. Spolu s tím se na veřejnost dostávají pasáže žádosti, které ilustrují, o co se vyšetřovatelé opírají. Jak uvedly Hospodářské noviny, Babiše policisté považují za člověka, který udílel povely.

Policisté v žádosti o vydání Babiše s Faltýnkem podle očekávání popisují dávnou minulost a majetkové poměry kolem farmy Čapí hnízdo. Klíčové je zjevně konstatování, že Andrej Babiš vydal povel k vyvedení společnosti, která za areálem stála, z holdingu Agrofert. Firma následně změnila vlastnickou strukturu, stala se neprůhlednou a dosáhla na dotaci, na kterou by jako součást kolosu Agrofert neměla nárok. „Podle žádosti k tomu nebyl žádný jiný objektivní ekonomický ani podnikatelský důvod,“ píší Hospodářské noviny.

„Andrej Babiš měl v rozporu s podmínkami a účelem, pro který byla dotace od ROP Střední Čechy určena, dát představenstvu společnosti ZZN Pelhřimov pokyn k účelovému vyvedení společnosti ZZN, a to s tvrzeným úmyslem podvodně získat dotaci od Regionální rady ROP, a získat tak finanční prostředky na realizaci svého soukromého projektu rodinné farmy Čapí hnízdo,“ píše se podle serveru iHNed.cz v policejní žádosti.

3602723:article:true:true:true

Po několika letech, kdy vyvedená firma dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš již loni ve Sněmovně řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

Babiš označil policejní žádost už dřív za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl již dříve Babiš. Před středečním jednáním výboru měl možnost nahlédnout do žádosti o své vydání.

Mandátový a imunitní výbor dává Sněmovně doporučení, jak o žádosti policie hlasovat. Sněmovní organizační výbor navrhl, aby Sněmovna o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovala ve středu 6. září.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách